Virüs, Avrupa'ya gelirken zayıfladı

Türkiye'de domuz gribi vakası henüz görülmedi. Yine de her gün yeni önlemler alınıyor. Çünkü bir hapşırıktan çıkan bu virüs 20 gün yaşayabiliyor. SABAH'ın sorularını Prof. Dr. Levent Akın yanıtladı

Cuma 08.05.2009
Son Güncelleme: Cuma 08.05.2009
ABONE OL
Yurtdışına seyahat edecekler nelere dikkat etmeli?
Gidilecek olan ülkede hastalığın olup olmadığı öğrenilmeli. Meksika, Amerika, Kanada, İngiltere ve İspanya'ya gidecek kişilerin muhakkak kişisel koruma yöntemlerini uygulamaları lazım. Maske kullanmalılar. En ufak bir şüphede sağlık kuruluşuna başvurmalılar. Seyahat etmeleri mecbur değilse bu ülkelere şimdilik gitmemek lazım. Çok acil bir işiniz yoksa seyahatinizi Haziran başına kadar erteleyebilirsiniz.

Bu ülkelere gidecek Türkler mutlaka maske ile mi dolaşsın?
Tükürükleri biz görmüyoruz. Maskeler bundan koruyor. Bir tükürük 75 santim, 1 metre kadar uzağa sıçrayabilir. Burnu ağzı kapalı, basit maskeleri kullanırsanız tükürükler ağzınıza burnunuza bulaşmaz. Bu normal insanlar için geçerli. İlk yardım personeli için geçerli değil. Onlar daha korunaklı maskeleri kullanıyor.

Avrupa'da hiç ölüm olmaması virüsün yol alırken zayıfladığını mı gösteriyor?
Böyle bir düşünce var Dünya Sağlık Örgütü'nde, ben de katılıyorum. Ama yine de tedbirli davranmalıyız.

Dünya turizmi bu virüsten ne derece etkilenecek?
Meksika'ya zaten izolasyon uygulanıyor. Amerika'nın turizmi etkilenecek. İspanya'dan emin değilim. İnsanlar Akdeniz'in doğu tarafını tercih edebililer. Bizi negatif etkilemez. Çünkü Türkiye'de hastalık yok.

Erken teşhis işe yarıyor mu? Ateş olduğu anda hasta geç teşhis edilmiş mi sayılmalı?
Virüs vücuda girince bir iki gün hiçbir belirti vermeden gizlenebiliyor. Ama bu sırada hastalığı fark edip hemen doğru anti viral ilaçları kullanabilirsek çok rahat mücadele edebiliyoruz. İnsanların kendilerindeki şüpheli durumları bilip ilk teşhisi koymaları gerekir.