Bakan: Domuz gribi aşısı 4-5 aya hazır

Sağlık Bakanı Akdağ vatandaşlara “Domuz gribi görülürse, ilk ben çıkıp açıklarım” diye güvence verdi ve ekledi: Her türlü tedbiri aldık

Cumartesi 09.05.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 09.05.2009
ABONE OL
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, domuz gribi tehlikesine karşı vatandaşlara söz verdi: “Türkiye’de şu ana kadar domuz gribi vakasına rastlanmadı. Olursa ilk ben açıklarım.” Gribin aşının 4-5 aya kadar bulunacağını belirten Bakan Akdağ, sınırdan giriş yapan yapancıların domuz gribine karşı alınan önlemlerden rahatsız olmaması için personelin eğitildiğini ve İngilizce olarak “sizin sağlığınız için” yazan tişörtler giyeceklerini de söyledi. Recep Akdağ, parlamentoda gazeteciler ile yaptığı sohbette, domuz gribi virüsünün Türkiye’ye girmesini olabildiğince geciktirmeye çalıştıklarını belirterek, Türkiye’de bir vaka görülmesi halinde halkın paniğe kapılmaması için kendilerine ve basına büyük iş düştüğüne dikkat çekti.

20 MİLYON AŞILANACAK

Türkiye’nin salgın planının hazır olduğunu anlatan Bakan Akdağ, sözlerine şöyle devam etti: “Şimdi domuz gribine karşı aşı üretilmeye çalışılıyor. 4-5 ay içinde bu çalışma tamamlanır. Önümüzdeki dönemde 20 milyona yakın insanı aşılamayı hedefliyoruz. Maliye Bakanlığı ile de görüştük, aşı için ödenek talep ettik. 1 milyon 200 bin kutu grip ilacımız var, 800 bin adet daha sipariş ettik.”

DOMUZ GRİBİ HUTBESİ

Türkiye’ye giriş yapılan bütün noktalarda yaygın biçimde kontrol yapıldığını, havaalanlarından sonra karayolu ile gelinen gümrük kapılarına da termal kameralar yerleştirmeye başladıklarını anlatan Sağlık Bakanı, “Eleman sayısını artırdık, eğitimlerini yeniledik. Yabancılara ve ya da vatandaşlara nasıl davranacaklarını gösterdik” diye konuştu. Domuz gribinden korunma yolları ile ilgili 300 bin afiş bastırdıklarına dikkat çeken Bakan Recep Akdağ, aynı zamanda okullarda verilecek dersler ve camilerde okunacak hutbelerde vatandaşların bu konuda bilgilendirileceğini söyledi.

Öpüşmeyin, tokalaşmayın kalabalıktan uzak durun
Şu anda Türkiye’de herhangi bir sıkıntı olmasa da, virüsün ikinci dalgasının gelme ihtimalinin hayli yüksek olduğuna işaret eden Sağlık Bakanı Recep Akdağ, testleri yapan Hıfzıssıhha personelinin 6 haftalık kürler halinde ilaç aldığını, kısa filmlerle de TV’den bilgilendirme yoluna gidileceğini belirtti. Akdağ vatandaşlara, son dönemde doktorların sıkça yaptığı öneriyi de tekrarladı: “Öpüşmeyin, tokalaşmayın ve çok kalabalık, havasız mekânlardan uzak durun!”

Kanada ve Meksika’da iki kişi öldü
Dünyada 2000’den fazla insana bulaşan ve Meksika’da ardı ardına ölümlere neden olan domuz gribi, önceki gün de Kanada’da bir cana mal oldu. Meksika’da ise domuz gribinden bir kişinin daha öldüğü, böylece ölenlerin sayısının 45’e çıktığı bildirildi. Öte yandan İngiliz bilim adamları, 2003’ten bu yana görülen kuş gribi virüsü ile domuz gribi virüsünün karışımının yol açacağı tehlikeye dikkat çekerek, “Bu, şu anda dünyaya yayılan virüs tiplerinden çok daha tehlikeli olur” dedi. Öte yandan, Meksika futbol takımının domuz gribi korkusuyla Hollanda’daki Gençler Futbol Şampiyonası’na katılmasına izin verilmedi. Meksika karara tepki gösterdi. Bu arada BM İnsan Hakları Komitesi de, insanların uyruğuna bakılarak karantinaya alındığını bildirdi.