Uzmanlardan anne adaylarına uyarı!

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Traş, hamileliğin kadınların en önemli evrelerinden birisi olduğunu söyledi.

Cumartesi 09.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Cumartesi 09.05.2009 14:45
ABONE OL
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Traş, hamileliğin kadınların en önemli evrelerinden birisi olduğunu söyleyerek, "Bu önemli evrede ve öncesinde anne adayının belli yükümlülükleri yerine getirmesi ve hayatında bazı şeyleri sınırlaması gerekiyor. Hamilelik süresince düzenli olarak yapılan hekim kontrolüyle; anne ve bebekte ortaya çıkan kansızlık, bebeğin anne karnında oksijensiz kalması, erken doğum ve annenin gebelik zehirlenmesi gibi anne ve bebeği etkileyen hastalık ve durumlar önceden fark edilerek önlem alınabilir" dedi.

Prof. Dr. Bülent Tıraş, "10 Mayıs Anneler Günü' nedeniyle yaptığı açıklamada, çok özel bir evre olan hamilelik sürecinde anne adaylarının sağlıklarına büyük özen göstermeleri gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Traş, gebelik süresince, anne adayının bir sağlık personeli tarafından düzenli olarak izlenmesinin, anne ve doğacak bebeğin yaşamını olumsuz etkileyebilecek sorunlar için önlem alınmasını sağlayacağını belirtti. Prof. Dr. Traş, "Hamilelik süresince düzenli olarak yapılan hekim kontrolüyle; anne ve bebekte ortaya çıkan kansızlık, bebeğin anne karnında oksijensiz kalması, erken doğum, annenin gebelik zehirlenmesi ve "düşük doğum ağırlıklı' bebek doğumu gibi anne ve bebeği etkileyen hastalık ve durumlar önceden fark edilerek önlem alınabilir" dedi.

"İLAÇ ALMADAN ÖNCE MUTLAKA DOKTORUNUZA DANIŞIN"

Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmenin bazı özveriler gerektirdiğini kaydeden Prof. Dr. Tıraş, hamilelik sürecinde anne adayının dikkatli olması gereken konuları ve önerilerini şöyle sıraladı:

-İlaçlar: Her ne olursa olsun, herhangi bir ilaç almadan önce mutlaka doktorunuza danışmalı, alacağınız ilacın doğurganlığınız üzerinde olumsuz etkisi olmadığından emin olmalısınız.

-Egzersiz: Bir başka önemli konu, düzenli ve hafif egzersiz yapmaktır. Kendinizin ve bebeğinizin sağlığı için, hamilelik öncesinde fizik kondisyonunuzu en iyi düzeye getirmeniz şarttır. Herhangi bir kramp veya kanama geçirirseniz, egzersize son vermelisiniz.

-Alkollü içkileri tümüyle bırakmalısınız.

-Sigara: Sigara ve benzeri tütün ürünleri de hamilelik ihtimalini azaltmaktadır. Çünkü tütün yumurtayı hasara uğratabilmektedir.

-Beslenme ve yaşama alışkanlıkları: Hamilelik öncesi sağlık programınızın en önemli konularından biri, eşinizle birlikte, lifli yiyecekler bakımından zengin, yağ oranı düşük dengeli bir beslenme rejimi uygulamanızdır. Yeterince vitamin ve mineral alabilmek için taze sebze ve meyveye beslenmenizde geniş yer vermeli, bol süt içmelisiniz. Gebelik döneminde bayanların enerji ve besin öğeleri gereksinimi artmaktadır. Bu ihtiyaç karşılanmadığı takdirde bebeğin büyüme ve gelişmesi için gereksinim duyulan besin öğeleri, annenin kendi dokularından sağlanır. Bunun sonucunda da annede, çeşitli hastalıklar ortaya çıkar ve enfeksiyonlara karşı direnç azalır.

-Yaşadığınız yerde x ışınlarına, toksit kimyasallara karşı tedbirli olmalısınız.

EVCİL HAYVANLARA DİKKAT

-Folik asit: Hamileliğe hazırlanan bayanlara, hazırlık döneminden hamileliklerinin 12. haftasına kadar her gün 0,4 mg folik asit almalarını öneriyoruz. Folik asit, bebeğin omurga ve omurilik sorunlarıyla doğma riskini yüzde 70 oranında düşürecektir. Folik asit, yeşil yapraklı sebzelerde, esmer ekmekte ve tahıllarda da bulunur.

-Rubella (Kızamıkçık): Kızamıkçık aşısı olup olmadığınızı mutlaka doktorunuza kontrol ettirmelisiniz. Hamileliğiniz sırasında bu virüse yakalanırsanız çocuğunuzun sağır, kör veya akli melekeleri eksik doğma ihtimali yükselir. Eğer daha önce kızamıkçık aşısı olmadıysanız, doktorunuz bu aşıyı mutlaka yapacaktır. Aşınızı yeni olduysanız, hamile kalmak için hiç değilse üç ay geçmesini beklemelisiniz.

-Hepatit B enfeksiyonu: Ülkemizde yaygın olduğu için, anne adaylarının hamilelikleri öncesinde, hepatit antijenlerinin kontrol edilmesi, negatif ise aşı olmaları gerekiyor.

-Toksoplazma: Cenini beyin hasarlarına yol açarak ciddi biçimde etkileyebilecek, anne karnında ölümüne yol açabilecek bu enfeksiyon türü genellikle kedi ve benzeri evcil hayvanların dışkısından, tükürük ve benzeri salgılarından bulaşır. Bu nedenle, eğer evcil hayvan besliyorsanız, lazımlıklarını temizlerken mutlaka eldiven takmalısınız.