Kene ile mücadele bu sene erken başladı

Havaların ısınmasıyla birlikte belediyeler, özellikle vatandaşların yoğun olarak kullanmaya başladığı yeşil alanlarda ilaçlama çalışmalarına başladı. Son birkaç yıldır insanların korkulu rüyası haline gelen keneye karşı belediyeler ilaçla tedbir almaya çalışıyor.

Pazartesi 11.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 11.05.2009 11:21
ABONE OL
Geçtiğimiz yıllarda çok sayıda kişinin kene ısırması sonrasında Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı nedeniyle hastanelere müracaat etmesi ve bunların bazılarının hayatını kaybetmesi vatandaşları bu yılda tedirgin ediyor. Özellikle piknik alanlarına giden vatandaşlar endişe taşırken belediyeler imdada yetişti.

Kayseri'de Talas Belediyesi, kene ve diğer haşerata karşı ilaçlama çalışmalarına başladı.
Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım, geçen yıl ülke genelinde görülen KKKA hastalığına neden olan kene vakalarının yaşanmaması için ilaçlama çalışmaları yaptıklarını belirtti.

Özellikle açık ve yeşil alanlarda olası kene vakalarının insanları tedirgin ettiğini ifade eden Yıldırım, ''Çocukların açık alanlarda oynamaları aileleri kene vakalarına rastlanır endişesiyle oldukça rahatsız ediyor. İlçemizde bugüne kadar KKKA hastalığına neden olan herhangi bir kene vakası olmadı. Ancak olası vakalara karşı hem tedbir almak hem de vatandaşların içini rahatlatmak amacıyla tüm park ve bahçelerde ilaçlama yapıyoruz.'' dedi.

Yıldırım, belediyeye mahalle olarak bağlanan bölgelerde hayvan yetiştiriciliği olması nedeniyle ilaçlama çalışmalarını bu bölgelerde daha da arttırdıklarını açıkladı.