Üniversite hocalarının kırışıklık kremi davası

Yeditepe Eczacılık Fakültesi Dekanı, eski bir öğretim görevlisini fakültenin ortak çalışma ürünü olan kremi sahiplenmekle suçlayıp dava açtı

Pazartesi 11.05.2009
ABONE OL
Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nde geliştirilen kırışıklık ve yaşlanmayı önleyici krem, dekan ve öğretim üyesini mahkemelik etti. Dekan Prof. Dr. Dilek Emir Erol eski öğretim görevlisi eczacı Fatih Mehmet Müderrisoğlu hakkında, fakültenin ortak çalışma ürünü olan kremi tek başına sahiplenmek isteyip kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle 50 bin TL'lik tazminat davası açtı. Erol dilekçesinde, üniversite laboratuvarlarında üretilen kremlerin formülünün Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi adına tescil ettirildiğini ve buluş sahipleri olarak ise kendisinin, Müderrisoğlu'nun ve Sinem Alpözü'nün isminin yazıldığını belirtti.

'İSMİNİ EN BAŞA YAZDI'
Prof. Dr. Erol, kremi tek başına sahiplenmek isteyen Müderrisoğlu'nun, kendisini ima eden hakaret dolu bir metni yayımlanması için okul yıllığına gönderdiğini de öne sürdü. Müderrisoğlu ise dekanlık forsunu kullanarak kendi emeği ve gayreti ile ürettiği krem patentine ismini ilk sırada yazdırdığı gerekçesiyle Prof. Dr. Erol'a ihbarname gönderdi.