Urla kaliteli suya kavuşacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kuraklık nedeniyle tuz oranı yükselen Urla'daki su kuyularının yerine, 6 yeni kuyuyu devreye sokacak.

Pazartesi 11.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 11.05.2009 12:08
ABONE OL
Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, küresel ısınma ve kuraklık nedeniyle yaşanan su sorununa çözüm üretmek için yatırımlarını süren belediye, bir yandan şebekedeki kaçakları önlemek için içme suyu şebekelerini yeniliyor, diğer taraftan da yeni kuyular açmaya devam ediyor.

Kuraklıktan etkilenen ilçeler arasında yer alan Urla'daki kuyular tuzlanınca, önlem planı devreye alındı ve belediye ekipleri 6 yeni kuyu açmak için harekete geçti. Çalışmalar kapsamında 1 kuyu açıldı, 5 kuyuda sondaj çalışmaları başladı, 3 kilometre uzunluğundaki iletim hattı döşeme çalışmalarıysa devam ediyor.

Açıklamaya göre, 6 yeni kuyunun yaz sezonuna kadar devreye girmesiyle ilçeye saniyede 70 litre ilave su kazandırılacak. Geçen yıl İZSU tarafından yapımı tamamlanan ve ilçeye İzmir şehir şebekesinden saniyede, ihtiyaca göre maksimum 100 litre su iletecek Güzelbahçe iletim hattı da yakın zamanda devreye girecek. Böylelikle tuzluluk oranı artan kuyuların büyük bir bölümü dinlendirmeye alınacak, Urlalılar daha kaliteli su içebilecek.