150 yıllık vapur hattı yerini motora bıraktı

Beşiktaş-Üsküdar vapur seferleri kaldırıldı. İDO’nun açıklamasında Dentur Avrasya Grup ile protokol imzalandığı, yolcuların tüm hakları ile bu motorları kullanabileceği belirtildi

Salı 12.05.2009
Son Güncelleme: Salı 12.05.2009
ABONE OL
Şirket-i Hayriye'den bu yana 150 yılı aşkın süredir devlet ya da belediye eli ile yürütülen Beşiktaş-Üsküdar arasında yapılan vapur seferleri tamamen kaldırılarak özel sektöre devredildi. İstanbul Deniz Otobüsleri İşletmeleri'nden (İDO) yapılan açıklamada günlük 5 yüz ila 7 yüz yolcu kapasitesi bulunan hatta hafta içi 20 dakikada bir yapılan seferlerin kaldırıldığı açıklandı. Açıklamada yolcuların mağdur olmaması için Dentur Avrasya Grup ile protokol imzalandığı, yolcuların tüm hakları ile bu motorları kullanabileceği belirtildi. İDO'da bulunan aktarma ya da indirimli yolculuk haklarının yapılan anlaşma çerçevesinde aynen Dentur Avrasya Grup'da da geçerli olduğunun açıklamada altı çizildi.

3 DAKİKADA BİR SEFER

"Dentur Avrasya hattında 3 dakikada bir kalkan motorlar ile yolcularımız daha az zaman kaybı ile yolculuk edebileceklerdir" denildi. Beşiktaş- Üsküdar arasında İDO tarafından Şehir Hatları Vapurları ile yapılan seferlerin yaklaşık 2 yıldır Dentur Avrasya Grup'tan kiralanan motorla yapıldığını belirten İDO yetkilileri bu sayede kiralama bedelinden de tasarruf edileceğini kaydetti. Öte yandan Beşiktaş-Üsküdar ve Boğaz Hattı'nda çalışan motorların kullandığı ve 2005 yılında İstanbul silüetine uygun olarak yenilenerek hizmete açılan Barbaros Hayrettin İskelesi'nin de bakıma alındığı açıklandı. Yaklaşık 45 gün sürecek bakımın rutin yazlık bakım olduğu belirtildi.