'Oğlum kara toprak değil umut olsun'

Konya'da 30 yıldır çobanlık yapan Veysel Harmankaya, ölüm haberiyle yıkıldığı oğlunun organlarını 'başkalarına umut olsun' diyerek bağışladı

Salı 12.05.2009
Son Güncelleme: Salı 12.05.2009
ABONE OL
Konya'da çobanlık yapan 1 çocuk babası 25 yaşındaki Bekir Harmankaya'nın motosikletle geçirdiği kaza sonrası beyin ölümü gerçekleşince kendisi gibi çoban olan babası oğlunun organlarını bağışladı. Baba Veysel Harmankaya "Oğlumun organları kara toprak olacağına başkalarına umut olsun" dedi. Akşehir'in Dipi köyünde yaşayan Bekir Harmankaya 3 gün önce arkadaşı Ramazan Köse'nin kullandığı motosiklet ile gezintiye çıkmıştı. Ancak arkadan bir otomobilin çarpması sonucu motosikletten fırlayan Harmankaya ve arkadaşı ağır yaralandı. Numune Hastanesi'nde yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınan Harmankaya'nın önceki gün beyin ölümü gerçekleşti. Babası Veysel Harmankaya ise örnek bir davranış sergileyip oğlunun organlarını bağışladı.

TELEVİZYONDA İZLERDİM...

30 yıldır çobanlık yapan baba Harmankaya, "Hep televizyonlarda izlerdim, organ bağışlayanlar bir hayat kurtarıyorlar, ne mutlu onlara derdim. Doktorlar oğlunuz öldü ama organlarını bağışlayabilirsiniz deyince hiç düşünmeden kabul ettim. Bir gün bizim de bir organa ihtiyacımız olabilir. Kimsenin çocuğu benim oğlumun çocuğu gibi öksüz yetim kalmasın. Oğlumun organları kara toprak olacağına başkalarına umut olsun" dedi. Gözyaşlarını tutumayan baba Harmankaya, cenaze töreninden önce organların Akşehir Numune Hastanesi'nden taşınması sırasında el sallayarak oğluna veda etti. Trafik kazasında hayatını kaybeden gencin, kalbi, böbrekleri, karaciğeri ve pankreası helikopterle Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne gönderildi. Gencin kalbinin Mehmet Ali Güler adlı hastaya nakledileceği, gerekli testlerin yapılmasından sonra aynı hastaya böbrek nakli de yapılabileceği belirtildi. Harmankaya'nın karaciğerinin 36 yaşındaki Sedat Yılmaz'a hayat vereceği kaydedildi.