Üniversiteli nalbantlar dolgun maaşa hazır

At İşletmeciliği ve Nalbantlık Bölümü'nün ilk mezunları, yüksek maaşlı yabancı meslektaşlarının yerini almak için sabırsızlanıyor

Salı 12.05.2009
Son Güncelleme: Salı 12.05.2009
ABONE OL
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi bünyesinde 2007 yılında eğitime başlayan Meslek Yüksek Okulu At İşletmeciliği ve Nalbantlık Bölümü bu yıl ilk mezunlarını verecek. Eskişehir'e 52 kilometre uzaklıktaki Mahmudiye ilçesinde Sultan 2. Mahmut döneminden bu yana devlet eliyle yürütülen nalbantlık artık vasıflı ve eğitimli gençlerin mesleği olacak. Son 10 yıldır girişimcilerin çabasıyla Eskişehir'de 21 tane at çiftliği kuruldu.

SEKTÖRDE ELEMAN AÇIĞI VAR

Türkiye Jokey Kulübü'nün de bin 750 dönümde açtığı hara ile at yetiştiriciliği konusunda ilçe önemli bir noktaya geldi. Sektörün bu yönde gelişmesi eleman açığını da beraberinde getirdi. Bu durum üzerine harekete geçen Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nin girişimleriyle 2 yıl önce Mahmudiye Meslek Yüksek Okulu'nda At İşletmeciliği ve Nalbantlık Bölümü açıldı. 5'i kız 54 öğrencinin eğitim gördüğü okul, 12 Haziran'da ilk mezunlarını verecek. Türkiye'nin ilk üniversiteli nalbantları mesleğe atılmanın heyecanını yaşarken sektörde eleman açığının olması gençlerin bir an önce iş bulmalarını kolaylaştıracak.

8-10 BİN EURO ALIYORLAR

Bu yıla kadar Fransa ve birçok ülkeden 8-10 bin euro maaşlı nalbantlar getirilirken artık Türk nalbantlar dolgun maaşla çalışacak. Mezun olmayı bekleyen öğrenciler meslek tercihlerinden oldukça memnun olduklarını anlattı. Daha önce atlarla pek ilgilenmediğini ancak bu okulda atları çok sevdiğini söyleyen Atçılık İşletmeciliği 2. sınıf öğrencisi Özge Alkış, "Atlarla çok bağım yoktu ama geldim, gördüm ve çok sevdim" derken, Merve Sazak ise "TİGEM ve TJK'nin burada olması faydalı. Özel kulüpler ve haralarda çalışmayı düşünüyorum" ifadesini kullandı.