Aynı anda iki organ nakli

Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi’nde Türkiye’de bir ilke imza atılarak 34 yaşındaki Mehmet Ali Güler’e kalp ile böbrek nakli aynı anda gerçekleştirildi

Çarşamba 13.05.2009
Son Güncelleme: Salı 12.05.2009
ABONE OL
Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde kalp ve böbrek yetmezliği nedeniyle tedavi gören tornacı Mehmet Ali Güler'in yaşamından ümit kesildiği sırada müjde Konya'dan geldi. Trafik kazasında beyin ölümü gerçekleşen Bekir Harmankaya'nın kalbi ve böbreği Mehmet Ali Güler'e nakledilebilecekti. Konya'ya özel 3 kişilik helikopterle gönderildi. Mehmet Ali Güler, hemen nakil için ameliyat haneye alındı. 90 dakika içinde Konya'dan kalp ve böbrek yine helikopterle Antalya'ya getirildi.

10 SAATLİK OPERASYON

Prof. Dr. Ömer Beyazıt başkanlığındaki 10 kişilik ekip 10 saat süren operasyonun ardından Güler'e Konya'dan gelen kalbi nakletti. Ardından böbrek naklini yapacak olan ekip devreye girdi. Doç. Dr. Ali Han Gürkan başkanlığındaki 4 kişilik bir ekip bu kez böbrek naklini başarıyla gerçekleştirdi. Prof. Beyazıt, Türkiye'de ilk kez aynı anda hem kalp hem böbrek naklinin gerçekleştirildiğini açıkladı. Amaçlarının üçlü nakil olduğunu belirten Beyazıt, "Bu çok büyük bir başarı. Hastanın sağlık durumu iyi. Bir hafta yoğun bakım, bir ay servis tedavisini ardından evine gidebilir. Bizim amacımız bundan sonra üçlü nakille ilke imza atmak" dedi.

"HÂLÂ İNANAMIYORUZ"

Eşi Mehmet Ali Güler'in eşi Arife Güler hala olanlara inanamadıklarını belirterek kendilerini rüyada gibi hissettiklerini söyledi. Eşinin kalbinin son kez durduğunda ümidi kestiklerini ve yasa büründüklerini anlatan Güler, "Herkese teşekkür ediyorum. Hala her şey masal gibi geliyor" diye konuştu. 6 yaşındaki oğlu da doktorlara teşekkür etti.