Kuşadası'nda banka soygunu

Çarşamba 13.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 13.05.2009 19:01
ABONE OL
Kuşadası'ndaki bir banka şubesine girerek içeride bulunanları rehin alan kişi, yaklaşık 6,5 saat süren eyleminin ardından polisin operasyonuyla etkisiz hale getirildi ve gözaltına alındı.

Kuşadası sahilinde bulunan bankaya giren silahlı kişi, içeride bulunanları rehin aldı.
Çevrede gerekli güvenlik önlemlerini alan polis, içeride bulunanlara zarar verilmemesi yönünde anons yaptı.

Bazı görgü tanıkları içeriden silah sesleri geldiğini iddia ederken, banka müşterisi olan 2 kadın rehine serbest bırakıldı.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

Birisi elleri bağlı halde bırakılan 2 kadın rehine Kuşadası Devlet Hastanesinde muayene edildi ve sağlık durumlarının iyi olduğu bildirildi.

Aydın Vali Vekili Celal Ulusoy, ilk belirlemeye göre, biri tabancalı, diğeri tüfekli 2 soyguncu olduğunu açıkladı, ancak daha sonra soyguncunun 1 kişi olduğu tespit edildi.

Serbest bırakılan rehineler Neriman Çoban ve Ayla Yereyakın, saldırganın kendine ''Çilekeş'' kod adını verdiğini ve elinde pompalı tüfek olduğunu belirtti.

Emniyet yetkilileri, iletişim kurmaya çalıştığı saldırganı ikna etti ve olayın başlangıcından 4 saat sonra bir polis silahsız şekilde bankaya girdi.

Polisin, silahlı kişi ile bir süre görüşmesinin ardından, şubeden elleri bağlı 2 rehine daha serbest bırakıldı.

Rehineler, polis nezaretinde Özel Kuşadası Hastanesine ait ambulansla hastanede sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliğine getirildi.

EMNİYET MÜDÜRLERİ OLAY YERİNDE

Aydın Emniyet Müdürü Kamil Çolak, Kuşadası Emniyet Müdürü Şenol Zeybek ve güvenlik şubesinde görevli bir polis, silahlı soyguncunun görevlileri rehin tuttuğu banka şubesinin önüne geldi. Polis, banka şubesine girerken, Çolak ve Zeybek bankanın önünde bekledi.

Öte yandan, Aydın Vali Vekili Celal Ulusoy, Aydın Jandarma Komutanı Kurmay Albay Elvan Celep, Kuşadası Cumhuriyet Başsavcısı Cuma Dağlı, olay yeri yakınında gelişmeleri takip etti.

SALDIRGAN ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Silahlı soyguncunun, açıklama yapmak için, bir gazetecinin gelmesini istediğini söylemesi üzerine, içeriye elinde kamerası bulunan ve gazeteci gibi davranan polis memuru girdi.

Banka şubesine daha önce giren ve görüşmeleri yürüten polis, zanlının, gazeteci olduğunu ifade eden polis ile görüştüğü sırada bir anlık dalgınlığından yararlanarak elindeki silahı aldı ve operasyon tamamlandı.

Etkisiz hale getirilen ve isminin Serkan Sağlam (28) olduğu belirlenen zanlı, sorgulanmak üzere Kuşadası Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.