‘Erkek yargının erkek kararı’ tepkisi

Perşembe 14.05.2009
ABONE OL
DİYARBAKIR'DA yasak ilişkiye giren evli kadının yaralanması, erkeğin de öldürülmesiyle ilgili davada Yargıtay'ın 'töreye göre sert tepki verilmesi doğal' yorumuyla cezayı müebbetten 5 yıla kadar indiren kararına kadınlardan büyük tepki geldi. Yeni TCK'ya töre cinayetlerinde ceza indirimi yerine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası konulmasına karşın arpa boyu yol alınamadığını vurgulayan dernekler, bunun 'yargının erkekleşmesinin bir sonucu' olduğu fikrinde birleşiyor.
İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Aydeniz Tuskan:
Yeni TCK'da ağırlaştırılmış müebbet geldi ama yasa uygulayıcıları buna direniyor. Yargıtay hukuk adamı gibi değil psikiyatrist gibi değerlendirmiş. Protesto ediyor ve şiddetle kınıyoruz. Yargıtay erkek egemen anlayışı ile erkek Yargıtay olduğunu ortaya koydu. Moralimiz çok bozuk.
İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği Koordinatörü Nazan Moroğlu:
Yasalar değişti ama zihniyet aynı. Önemli olan cezaların caydırıcı etkisinin yargı kararlarıyla uygulamaya geçirilmesidir. Töre nedeniyle cezada indirim yapılması, başta hukuk devleti ilkeleri ve insan haklarıyla bağdaşmaz. Adalet Bakanlığı'nın özellikle TCK uygulamalarıyla ilgili yargıçların meslek içi eğitimine ağırlık vermesine gereksinim olduğu görülmektedir.
KADER Başkanı Hülya Gülbahar:
Yasaların kadınların aleyhine uygulanması kabul edilemez. Yargıtay'ın bunu ciddi tahrik indirimi olarak değerlendirmesi insanların cinsel yaşamlarındaki 'töreye aykırı davranışlarını' hukuk sistemindeki erkek egemen, cinsiyetçi, muhafazakar zihniyetin açık göstergesi. Uçan Süpürge Derneği Başkanı Halime Güner: Kadınlar yasalar düzeyinde sağlam tutulmalı. Erkeklik durumu, siyasetin nokta bakışıyla bakmasından kaynaklanıyor. Bu insan hakları ihlali. Devletin üzerine düşen çok görev var.