Öldü zannettiler ama...

Trafik kazası geçiren adam, hastaneye kaldırıldığında 'öldü' zannedildi, ancak ölmemişti!

Perşembe 14.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 14.05.2009 19:57
ABONE OL
Sakarya'nın Karapürçek ilçesinde geçirdiği trafik kazasından sonra öldü diye morga konulan ve görevlilerin yaşadığını fark etmesi üzerine acil servise kaldırılarak bir dizi ameliyattan geçirilen Enver Birgül ailesinin desteğiyle hayata tutunuyor.

2006 yılında kızını Akyazı ilçesinde bulunan fabrikaya staj başvurusu için götüren Enver Birgül (52), trafik kazası geçirdi. Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan ve öldüğü sanılan Birgül, Toyotasa İlkyardım ve Travmatoloji Hastanesi morguna konuldu. Daha sonra görevlilerin yaşadığını fark etmesi üzerine Birgül acil servise kaldırıldı.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde Birgül'ün kalçasında 32 kırık tespit edildi, dalağı ameliyatla alındı. Kırıklar sebebiyle yürüyemeyen Birgül'ün iki böbreği de iflas etti. Diyalize giren adam hastanede yattığı süre içerisinde tam 38 ameliyat geçirdi. Kazadan 1 yıl sonra Birgül'ün 2007'de emeklilik işlemleri için Ankara'ya giderken içinde bulunduğu otomobil Bolu'da kaza yaptı. Kazadan sonra yürüme ümidi kalmayan Birgül'ün kollarındaki fistüller işlevini kaybetti.

Bundan dolayı Birgül'e Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde koluna yapay damar takıldı. Ancak damar çalışmadı. Göğsüne açılan kataterle diyalize giren ve eşi ve çocuklarının desteğiyle yeniden hayata tutunan Birgül, "Kaza geçirdikten sonra öldüğümü düşünerek morga koydular. Morgda kolum canlanıyor. Yaşadığımı anlayınca morgdan çıkarıp ameliyata alıyorlar. Ardından araştırma hastanesinde 3 yıl tedavi görüyorum. Sonra böbreklerim iflas etti. Haftada 3 gün diyalize giriyorum. Toplam 38 defa ameliyat oldum. 6 gün sonra kendime geldiğimde, tıbben ölmüşüm ancak ruhen ölmediğimi öğrendim. Orda soğuk havadan canlanmışım diye büyük hocaların söylediğine şahit oldum" dedi. Eşi Hanife Birgül de, "Eşimin cenazesi almaya gittim. Ancak ameliyata girdiğini öğrenince çok sevindim. Geçirdiğimiz kazalar kaderdir. Evde kapalı yerde duramıyor. Muhakkak gezmesi gerekiyor" diye konuştu.