Bahar temizliğine dikkat!

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sema Uğuralp, kimyasal temizlik maddelerini şişeye koyan anneleri uyardı. Doç. Dr. Sema Uğuralp, AA muhabirine yaptığı açıklamada, annelerin bahar temizliğine dikkat etmeleri gerektiğini, bu süreçte çocukların zarar görebileceğini söyledi.

Cuma 15.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 15.05.2009 11:39
ABONE OL
Bahar temizliği süresince çocuklarda, çamaşır suyu ve tuz ruhu içilmesinden kaynaklanan yemek borusu yanığı vakalarının arttığını vurgulayan Uğuralp, ''tamamen önlenebilir bir durum olmasına rağmen alınan maddenin cinsine, miktarına, yoğunluğuna ve temas süresine göre yemek borusunda değişik derecelerde yanıklar oluşabilmektedir. Hatta yemek borusu yanıkları ölümle sonuçlanmaktadır'' dedi.

''YAKICI MADDELER ÇOCUKLARDAN UZAK TUTULMALI''

Lavabo açıcılar, çamaşır suları, amonyak, çamaşır ve bulaşık makinesi deterjanları, dezenfektanlar, tuz ruhu gibi yakıcı maddelerin çoğu bakkallar ve marketlerde açıkta satıldığına işaret eden Doç. Dr. Uğuralp, şunları kaydetti:

''Daha kötüsü bu maddeler su şişeleri, gazoz şişeleri, plastik bidon ya da kaplarda saklanabilmektedir. Çoğunlukla yakıcı yemek borusu annenin temizlik yaparken çamaşır suyu, tuz ruhu gibi maddeleri ya da saçını boyarken tüp boyanın sulandırıcısını bardağa koyması, susayan çocuğun annesi temizlikle meşgulken bardaktaki yakıcı maddeyi su zannederek içmesi ile oluşmaktadır. Özellikle bahar temizliği ve bayram temizliği dönemlerinde yakıcı yemek borusu yanığı ile başvuranların sayısı artmaktadır.
Yemek borusu yanan çocuk asla kusturulmamalıdır. Çocuk hemen en yakın sağlık kuruşuna götürülmelidir.''

Çocukların değerli varlıklar olduğunu, ölümle sonuçlanabilecek kadar ciddi problem olabilen yemek borusu yanıklarından korunmaları için gerekli önlemlerin alınmasını da tavsiye eden Uğuralp, ''lütfen bardak, kola şişesi gibi çocuğun içinde su ya da kola olduğunu düşündüğü kaplara çamaşır suyu, tuz ruhu, saç boyası sulandırıcısı gibi yemek borusunu yakan maddeler koymayalım. Yakıcı maddeleri çocukların kolayca ulaşamayacakları yerlerde saklayalım'' diye konuştu.