Bursa'da "domuz gribi" şüphesi

Bursa Devlet Hastanesinde tedavi altına alınan bir kişinin ''domuz gribi''ne yakalanmış olabileceği ihtimali üzerinde durulduğu bildirildi. Bursa Sağlık Müdürü İsmail Hakkı Çelik, bir saat içinde bir açıklama yapacaklarını söyledi.

Cuma 15.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 15.05.2009 12:54
ABONE OL
Kimliği açıklanmayan bir kişi, dün gece Bursa Devlet Hastanesine kaldırıldı. Bu kişi, ''domuz gribi'' şüphesiyle hastanede karantinaya alındı.

Hastaneye giderek, yetkililerden vakayla ilgili bilgi alan Bursa İl Sağlık Müdürü İsmail Hakkı Çelik, gazetecilerin soruları üzerine, ''Var da demem yok da demem. Bir saat içinde açıklama yapacağız. Resmi bilgileri vereceğiz'' dedi. Çelik, şunları söyledi:

''Problem yok, canınızı sıkmayın. Vali beyle konuşayım, açıklama yapacağız. Klinik şüpheler var. Millet de infial uyanmasını istemiyoruz. Rutin üzerimize düşen görevi tıbbı ve bilimsel şeylerin ışığında yapıyoruz. Şu anda öyle bir vakamız yok. Şüpheli vaka olarak değerlendirilebilir.''

BURSA İL SAĞLIK MÜDÜRÜ ÇELİK: HASTANIN ŞU ANDA GENEL DURUMU İYİ

Bursa Devlet Hastanesinde ''domuz gribi'' şüphesiyle tedavi altına alınan kişinin, Almanya'da yaşadığı ve tatilini geçirmek üzere 13 Mayısta eşi ve çocuğuyla Türkiye'ye geldiği bildirildi.

Bursa Sağlık Müdürü Dr. İsmail Hakkı Çelik, düzenlediği basın toplantısında, mahremiyeti nedeniyle hastayla ilgili kişisel bilgileri veremeyeceğini belirterek, hastanın erkek ve Almanya'da çalışan bir vatandaş olduğu bilgisini aktarmakla yetindi.

Atatürk Havalimanı'ndan 10 Mayısta Türkiye'ye giriş yapan hastanın, 13 Mayısta şikayetlerinin başladığını, bu gece yarısı da yüksek ateş, yaygın vücut ve boğaz ağrısı şikayetiyle özel bir hastaneye başvurduğunu anlatan Dr. Çelik, hastanede yapılan ön tetkiklerden sonra ''vakanın domuz gribi olabileceği şüphesi'' nedeniyle kendilerine bilgi verildiğini bildirdi.

Dr. Çelik, bunun üzerine konuyla ilgili daha önce eğitilmiş olan ekipler tarafından hastanın Bursa Devlet Hastanesine götürülerek Enfeksiyon Kliniğinde müşahede altına alındığına değinerek, şöyle devam etti:

''Hastanın şu anda genel durumu iyi. Saat 02.30'da hasta ile ilgili materyalleri alıp çalışılmak üzere İstanbul'a gönderdik. Bugün saat 18.00 civarında kesin sonucun çıkmasını bekliyoruz. İlk bilgilerimiz hastalığın domuz gribi olmadığı, daha çok bakteriyel bir enfeksiyon olduğu yönünde. Onun için şu anda, bu sabah itibarıyla biz bunun domuz gribi çıkmayacağını düşünüyoruz, ama asıl açıklamayı saat 18.00'den sonra laboratuvar sonuçları çıkınca bildireceğiz.''

İl Sağlık Müdürü Dr. Çelik, şu ana kadar Türkiye'de ve Bursa'da domuz gribi vakasının olmadığına dikkati çekerek, şöyle konuştu:

''Tekrar söylüyorum: Sabahki tahlillerimiz ışığında biz bu vakanın da bakteriyel enfeksiyon çıkacağını düşünüyoruz. Fakat yaptığımız iş, halkımıza ve sağlığımıza verdiğimiz önemin bir göstergesidir. Şüpheli dahi olsa biz vakalara her türlü doğru girişimi, tıbbi ve bilimsel girişimi yapmak zorundayız ve şu anda da Bursa Devlet Hastanesinde bunu yapıyoruz. Hastamızı en kısa zamanda taburcu edeceğimizi düşünüyoruz.''

Hastayla birlikte yakınlarının müşahede altına alınıp alınmadığı yönündeki soruya Dr. Çelik, ''Hastanın, aynı evde kaldığı ve Almanya'dan birlikte geldiği çocuk ve eşi de enfeksiyon hastalıkları uzmanlarımız tarafından muayene edildi, enfeksiyon ya da gribal enfeksiyona dair bulgulara rastlanmadı'' yanıtını verdi. İsmail Hakkı Çelik, hastanın iyileştiğini, ancak hedeflerinin böyle bir hastalık varsa çevreye yayma riskini ortadan kaldırmak olduğunun altını çizdi.

''Hastayla ilgili bir korkumuz veya düşüncemiz yok. O, kontrol altında. Çevresinde de böyle bir bulguya rastlamadık'' diyen Dr. Çelik, hastanın ateşinin düştüğünü, gayet iyi olduğunu ve dün geceki problemlerinin kalmadığını dile getirdi.

UYARI

İl Sağlık Müdürü Dr. Çelik, Dünya Sağlık Örgütü tarafından domuz gribi görüldüğü ilan edilen ülkelere seyahat edenlerin dikkatli olmaları gerektiğini belirterek, ''Bizim halkımızla ilgili bir tehlikemiz yok. Şu anda ufak tefek gribal salgınlar var, ama biz bu grip salgınlarını da türlerini de tek tek biliyoruz'' diye konuştu.

Vatandaşların, salgın geçinceye kadar, özellikle Güney Amerika, ABD ve Meksika gibi hastalık riskinin yüksek olduğu bölgelere gitmemelerini öneren Dr. Çelik, vatandaşlara çok sık, su ve sabun kullanmaları, öpüşme kültürünü biraz azaltmaları tavsiyelerinde de bulundu.