'Akraba evlilikleri talesemiyi yaygınlaştırıyor'

Akdeniz Talasemi Derneği Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Sipahioğlu, akraba evliliklerinin genetik geçişli bir hastalık olan talasemiyi yaygınlaştırdığını söyledi.

Cumartesi 16.05.2009 00:00
ABONE OL
Prof. Dr. Hüseyin Sipahioğlu, Türkiye'de 4 milyon 'talasemi' hastası olduğunu ifade ederek, sayının gün geçtikçe arttığını kaydetti.

Sipahioğlu, kalıtsal bir kan hastalığı olan 'talasemi' hakkında bilgi verdi. Sipahioğlu, talaseminin organlarda kanın toplanmasıyla oluşan bir hastalık olduğuna işaret etti.

Dünya Sağlık Örgütü`nün verilerine göre dünyada 266 milyon talasemi taşıyıcısı ve 300 bin talasemi hastası olduğunu kaydeden Sipahioğlu, hastaların 900 bin'e yakınının Hindistan`da bulunduğunun altını çizdi.

Türkiye genelinde hastalığı taşıma sıklığının yüzde 2,1 olduğunu dile getiren Sipahioğlu, "Türkiye genelinde 1,5 milyon talasemi taşıyıcısı bulunuyor. Taşıyıcıların yanı sıra ülkemizde 4 bin talasemi hastası bulunuyor. Hastaların yıllık tedavi gideri 12 ile 15 bin TL arasında değişiyor." dedi.

"HER YIL 300 TALASEMİLİ ÇOCUK DÜNYAYA GELİYOR"

Türkiye'de her yıl 300 talasemi hastasının dünyaya geldiğini kaydeden Sipahioğlu, bu durumun toplumda maddi ve manevi zarara neden olduğunun altını çizdi.

Akraba evliliklerinin yüzde 70'inin birinci derece akrabalar arasında yapılmasının genetik geçişli bir hastalık olan talasemiyi yaygınlaştırdığını dile getiren Sipahioğlu, hastalığı taşıyan çiftlerin çocuk sahibi olmadan önce genetik danışmanlara başvurmasının hastalığın yaygınlaşmasının önüne geçeceğine işaret etti.

Son yıllarda taşıyıcıların evlenmesinin engellenmesinin talasemili bebeklerin dünyaya gelme oranlarında düşüş yaşanmasını sağladığını aktaran Sipahioğlu, hastalığın ancak ilik nakliyle tedavi edilebildiğini sözlerine ekledi.