Sığınma kurtarmadı

Yasak aşk nedeniyle öldürülme korkusu yaşayan genç kadın kaldığı devlet sığınma evi yetkililerinin izniyle eşine gidince işkenceye uğradı

Pazar 17.05.2009
ABONE OL
Ağrı'nın Diyadin ilçesinde karnından şişlenen, burnu ve kulakları kesilen genç bir kadın gece atıldığı yol kenarında ölmek üzereyken tesadüfen yoldan geçen köy minibüsü tarafından fark edilerek hastaneye kaldırıldı. Kan kaybı nedeniyle durumu kötüleşen kadının iki çocuk annesi Y.A. (23) olduğu belirlendi. İddiaya göre, eşi şehir dışına çalışmaya giden iki çocuk annesi Y.A., 10 gün kadar önce yasak aşk yaşadığı erkekle basılmış, akrabaları tarafından darp edilince de götürüldüğü hastanede polise sığınmıştı.

12 SAAT SONRA

Diyadin Cumhuriyet Savcısı'nın talimatıyla Ağrı'ya gönderilen genç kadın sığınma evi bulunmadığı için Yaşlılar Barınma Evi'ne yerleştirilmişti. Bu arada Koca B.A.'nın olayı öğrenerek eve dönmesinin ardından "aile meclisi" Y.A.'nın infazına karar verdi. Eşini kaldığı sığınma evinde ziyarete giden B.A., kendisine güvendiğini söyleyerek genç kadını çıkmaya ikna etti. Sosyal Hizmetler görevlileri de ikna olunca B.A.'ya eşine zarar vermeyeceği yönünde taahhütname, genç kadına da "Kendi rızamla gidiyorum" yazılı belge imzalatarak Y.A.'yı gönderdiler. Evden çıktıktan 12 saat sonra ölümcül halde bulunan genç kadın, ilçeye 20 kilometre uzaklıktaki Boyalan ve Taşkesen köylerinin bulunduğu dağlık alanda işkenceye uğradı. Acı çekmesi ve kan kaybından yavaş yavaş ölmesi için kulakları ve burnu kesilirken, karnından şişlendi. İşkenceyi yapan kocası B.A. ve amcası Ü.A. tarafından olay yerinden bırakılan Y.A. sürünerek yol kenarına ulaşmayı başarınca köy minibüsünün sürücüsü tarafından bulundu. Önce Ağrı Devlet Hastanesi'ne, oradan da Erzurum'a sevk edilen, Y.A.'nın hayati tehlikesinin olmadığını açıklayan doktorlar, burnu ve kulaklarındaki kesiklerin tedavi edilmesi için Plastik Cerrahi Servisi'nde tedavi altına alındığını açıkladı. Y.A. için hastanede özel koruma sistemi de uygulamaya koyuldu. Zanlı koca aranırken, B.A'ya yardım ettikleri iddiasıyla babası, annesi ve kardeşleri ile amcası Ü.A.'nın da aralarında bulunduğu 7 kişi gözaltına alındı. Ağrı Sosyal Hizmetler İl Müdürü ve görevli personel hakkında ise soruşturma başlatıldı. Diyadin Kaymakamı Ali Arıkan, "Olayla ilgili gerek emniyet gerekse jandarma ekipleri tarafından geniş çaplı araştırma devam ediyor" dedi.

'Değişen bir şey olmadı'
Zozan Özgökçe (Van Kadın Derneği Eski Başkanı, İnsan Hakları Aktivisti): Van'da Nazime Alır, Naile Erdaş ve benzeri birçok olayda da aynı sonuç yaşandı. Karakola giden talihsiz kadınlar ailesiyle barıştırılarak evine gönderildikten kısa süre sonra vahşice katledildi. Hayati tehlikesi bulunan kadınlar yakınlarına teslim edilmeden önce aile ve aşiret yapısı incelenmeli, teslim edildikten sonra kontrol edilmeli. İstatistiklere göre şiddet gören 2 kadından biri sığınma talep ediyor. Ama çoğu evine gönderiliyor.