3'üncülük Azerbaycan'ı sokağa döktü

Pazartesi 18.05.2009
ABONE OL
- Rusya'nın, 5 gün süren Eurovision tarihinin bu en pahalı yarışması için 42 milyon dolar harcadığı belirtiliyor.
- Nostaljik tarzıyla ünlenen model ve striptizci Dita Von Teese'nin seksi dansı da Almanya'ya yetmedi. Kurucu üye olduğu için her yıl yarı finale girmesi gerekmeden direk finale katılan Almanya adına yarışan Alex Swings Oscar Sings'in 'Miss Kiss Kiss Bang' şarkısı, 25 ülke arasında 22'nci sırada yer bulabildi.
- Yarışmada Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki astronotlar bile oy verdi. Eurovision tarihinde bir ilk olan olayda, astronotlar telefonla oylarını kullandı.
- Hadise'nin memleketi Sivas'ta vatandaşlar, meydanlara kurulan dev ekranlarda yarışmayı büyük bir heyecan içinde izledi. Kadın, yaşlı, çocuk toplanan Sivaslılar sonuç için "Türkiye birinciliği hak etti. Oylamada komşu komşuyu ağırladı. Hadise çok başarılıydı" yorumunu yaptı.
- Rus juisinden bir üyenin yarışmanın birincisi Rybak ile yarışmadan önce yemek yediğinin anlaşılması 'hile' tartışmalarına yol açtı. Jüri üyesi Philip Kirkorov ise, iddiaları çirkin bir saldırı olarak niteledi.
- Eurovision 2009 şarkı yarışmasında üçüncü olan Azerbaycan'ın sevincini başkent Bakü'de halk sokaklara çıkarak kutladı. Azerbaycan bayrağı alan insanlar Bakü sokaklarında arabaları ile şov yaptı.