Biz de tatlı çocuk gönderelim

Moskova'dan dönen Hadise'den, Eurovision yorumu: Norveç sempatik diye oy aldı. Biz de seneye tatlı bir çocuk yollayalım

Pazartesi 18.05.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 18.05.2009
ABONE OL
Rusya'nın başkenti Moskova'da önceki gece 54'üncüsü düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması'nı Norveç adına katılan Alexander Rybak 387 puanla rekor kırarak kazandı. 'Düm Tek Tek' şarkısı ile dördüncü olan Hadise ise, dün akşam üzeri yurda döndü. İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı'nda CIP salonundan dans ederek çıkan Hadise aldığı sonuçtan çok memnun olduğunu, hedefinin ilk beşe girmek olduğunu belirterek, "Ben dört sayısını çok severim. Çok mutlu döndüm" dedi. Yarışma sırasında rejiden kaynaklanan bir takım aksilikler yaşandığını da belirten Hadise, bütün müdahalelere rağmen rejiye söz geçiremediklerini belirterek "Vokalin sesi benden daha çok çıkıyordu. Ama taleplerimizi uygulamadılar" dedi.

HADİSE EUROVISION'DA...

EUROVISION'DAN KARELER İÇİN TIKLAYINIZ...


'OYLAMA SİSTEMİ SORUNLU'
Yarışmanın oylama sistemini de hatalı bulan Hadise, ülkelerin performansları değil ülke ilişkileri üzerinden oylama yapmasından yakındı. "Bu yıl farklı olacak diye düşündüm. Ama görüldüğü gibi öyle olmadı. Bence Eurovision'un bu imajı çok kötü. Acilen değiştirmeleri gerekiyor. Böyle giderse insanlar artık bu yarışmaya sırtlarını dönecekler" dedi. Final gecesi Tarkan'ın açtığı telefonla moral bulan güzel şarkıcı, yarışmadan sonra Sertab Erener'in de kendisini arayarak motive ettiğini anlattı. Nazan Öncel de attığı mesajlarla Hadise'ye moral verdi. Birinciliği kazanan Norveçli şarkıcıyı herkesin sempatik ve tatlı bulmasını da müzikal bir kriter olarak değerlendirmeyen Hadise "Tamam çocuk çok tatlı, çok sempatik. Ama sempatik olanlara mı oy veriliyor ? O zaman seneye hiç uğraşmayalım, sempatik bir çocuk yollayalım" yorumunu yaptı. Artık Eurovision defterini kapadığını belirten Hadise kariyerine kaldığı yerden devam edeceğini söyledi.

ERMENİSTAN SÜRPRİZİ

Bu arada oylamada da öne çıkan ilginç detaylar oldu. Türkiye ve Azerbaycan 12 puanı karşılıklı birbirine verirken, Türkiye'den Ermenistan'a 6 puan gitti. Komşu Yunanistan'a ise puan çıkmadı. Ermenistan ise, Türkiye'ye 4 puan vererek bir ilke imza attı. Kıbrıs Rum Kesimi'nin Azerbeycan'a 8 puan vermesi gecenin sürprizlerinden biriydi. 12 ülke Türkiye'ye hiç puan vermezken, 6 ülkeden 12 tam puan çıktı. 16 ülkeden tam puan alarak Norveç'e birincilik getiren Alexander Rybak ise, başarısının sırrını "Melankoli ve mutluluğun karışımı" olarak tanımladı.