Okuldan pahalı istinat duvarı bir yılda çöktü

İzmir'de 350 bin TL'ye mal olan okula, 525 bin TL'ye yaptırılan istinat duvarı çöktü. Okulun güvenliği için 200 bin TL'ye daha ihtiyaç var

Salı 19.05.2009
Son Güncelleme: Salı 19.05.2009
ABONE OL
İzmir'in Narlıdere ilçesindeki Narbel konutlarının üst kısmında bulunan ve bir kartal yuvasını andıran Hasan İçyer İlköğretim Okulu'nun temeli 2001'de atıldı. 2003'te okul yüzde 70 seviyesine gelirken zemin etüdünün unutulduğu ortaya çıktı. Gecikmeli olsa da zemin etüdü yaptırılınca istinat duvarı yapılması gerektiği sonucu ortaya çıktı. Bu arada hayırseverler tarafından 350 bin TL harcanan okulun inşaatı, 2004'te tamamlandı. Ama İl Milli Eğitim Müdürlüğü istinat duvarını yapmadan 173 öğrencisiyle okulu eğitime açtı. Kısa bir süre istinat duvarı için yapılan ihaleyi, 523 bin TL teklif veren bir firma kazandı. Okulun neredeyse iki katına mal olan istinat duvarının yapımı, kısa sürede bitti. Ancak zemin yerine dolgu zemine oturtulan duvar, 1 yıl sonra çöktü. Çöken duvar hemen müteahhit firmaya onartıldı.

OKULUN KAYMA RİSKİ VAR

Ancak yapımında hata olduğu tespit edilen duvarda kayma ve çatlaklar oluştu. Bu arada okulun bahçe duvarında oturmalar ve bahçesinde yarıklar oluştu. Bunun İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 2006'da İzmir Jeoloji Mühendisleri Odası'na hazırlatılan raporda, okulun oturduğu zemindeki toprak yapısının suyla temas ettiğinde yumuşayan özellikte olduğu tespit edildi ve olası bir kayma göz önünde bulundurularak okulun boşaltılması istendi. Raporun ardından okulun 4 sınıfı eğitime kapatıldı. Ayrıca 2005'te okulun bulunduğu bölgeyi kapsayan bir araştırma yapan Dokuz Eylül Üniversitesi'nin inşaat mühendisleri de okulun kayma riski bulunduğunu açıkladı. İzmir Valisi Cahit Kıraç'ın isteğiyle, geçen yıl bir rapor hazırlayan Devlet Su İşleri, okula yeni bir istinat duvarı, fosseptik ve binayı yağışlardan koruyacak yağmur suyu direnaj kanalları yapılması gerektiğini belirtti. İhaleyi yapmakla görevli İl Özel İdaresi İmar Dairesi Başkanlığı da 200 bin TL gerektiğini belirterek, İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden bu parayı istedi.

DUVAR, DOLGU ZEMİNE OTURTULUNCA...
Çöken istinat duvarının maliyet hesabı ve ihalesinin, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapıldığını belirten İmar Daire Başkanlığı yetkilileri, "Önceki istinat duvarı ve maliyetiyle ilgili bilgimiz yok" diye konuştu. Bu arada para gönderilince, İmar Daire Başkanlığı, 26 Mayıs'ta ihaleyi açtı.