Bacakları santim santim kesiliyor

Dünyada ender rastlanan damar iltihabı hastalığına yakalanan 24 yaşındaki Hülya Bal'ın bacakları santim santim kesiliyor. Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavisi süren Hülya'nın bacakları yarın kasıklarından itibaren kesilecek.

Çarşamba 20.05.2009 00:00
ABONE OL
2 yıl önce ayağında çıkan küçük yaranın iltihaplanması sonucu rahatsızlanan 24 yaşındaki Hülya Bal'In, tıp dilinde 'Takayasu Arteriti' denilen damar iltihabı hastalığına yakalandığı anlaşıldı.

Hastalığın ilerlemesiyle birlikte tedaviye cevap alınamayınca bacakları santim santim kesilen Hülya Bal, tedavisi için maddi imkansızlıklara rağmen yaklaşık 20 hastaneye gitti. Sadece oksijen tedavisi uygulanabilen hastalığın önüne geçilemeyince, genç kız ERÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'ne götürüldü. Yeşil kartlı Hülya'nın bacakları burada 15'er santimetre daha kesildi.

İltihaplanmanın tüm vücuda yayılmasını önlemek için yarın yapılacak ameliyatla birlikte genç kızın bacaklarının kasıklarından itibaren kesileceğini kaydeden ERÜ Tıp Fakültesi Ortapedi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mahmut Argün, tedavinin sürdüğünü kaydetti.

Hastalığın tedavisinin Japonya'da olduğunu söyleyen fakat maddi durumlarının yetersiz olması nedeniyle gidemediklerini kaydeden baba Yaşar Bal, "Kızımın tedavisinin yapılması için büyüklerimden yardım bekliyorum" diye konuştu.

Kızının durumu karşısında gözyaşlarına hakim olamayan anne Leyla Bal ise, "Hastanelerde perişan olduk. Kızımla dertleştiğimde hep, 'Allah canımı alsaydı keşke bu duruma düşmeseydim. Size de yük oluyorum' diyor. Kızımı bu halde görünce perişan oluyorum" şeklinde konuştu.

Genç yaşında yatağa mahkum kaldığını söyleyen Hülya Bal ise, "Ben çok kötü durumdayım. 2 senedir bu hastalığı çekiyorum. Ayağımda morarma, uyuşma ve küçük bir yara çıktı. Ardından büyüdü ve ayağım santim santim kesilmeye başlandı. Şimdi ise çok ağrılarım oluyor. Benim tek isteğim, tedavisi nerede varsa oraya gitmek. Ayağıma protez takılsın, kendi işimi kendim görebileyim istiyorum" dedi.