Öğretmenler şiddetin hedefi

Bir ankete katılan öğretmenlerin yaklaşık dörtte üçü okulunda şiddet olduğunu, yüzde 23.1'i ise öğrencisinden şiddet gördüğünü ifade etti

Çarşamba 20.05.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 20.05.2009
ABONE OL
Okullarda yaşanan şiddetin düzeyini tespit etmek için Türk Eğitim-Sen tarafından gerçekleştirilen "Öğretmenlerin Gözüyle Okullarda Şiddet'' başlıklı ankete, Türkiye genelinde bin 10 öğretmen katıldı. "Okulunuzda şiddet uygulayan/uygulamış öğrenci var mı?'' sorusuna öğretmenlerin yüzde 74.9'u "şiddet uygulayan öğrenci olduğu'' yanıtını verdi. Ankete katılan öğretmenlerin yüzde 23.1'i öğrencisi tarafından şiddete maruz kaldığını belirtirken, yüzde 76.9'u ise öğrencisinden şiddet görmediğini belirtti. Şiddete maruz kalan öğretmenlerin yüzde 65.1'i öğrencisi tarafından sözlü şiddete, yüzde 16.9'u psikolojik şiddete, yüzde 14.4'ü fiziksel şiddete, yüzde 3.6'sı da cinsel şiddete maruz kaldığını ifade etti.

FİLMLER ETKİLİYOR
Öğretmenlerin yüzde 33.6'sı, öğrencileri şiddete iten en büyük etkenin öğrencinin ailesinden ya da çevresinden şiddet görmesi olarak değerlendirirken, diğer etkenler, yüzde 31.7 ile ebeveynlerin ilgisizliği, yüzde 16.8 ile mafya/ aksiyon/korku filmleri, yüzde 8.7 ile eşlerin ayrı olması ve yüzde 4.9 ile bilgisayar oyunları olarak sıralandı.

KESİCİ ALET TAŞIYORLAR
Öğretmenlerin yüzde 47.8'ine göre öğrenciler arasında fiziksel şiddet yaygın. Öğrencilerin fiziksel şiddeti yumruk ve kafa atmak gibi bireysel güç ile gerçekleştirdiği görüşünü paylaşan öğretmenlerin oranı ise yüzde 85 oldu. Ankete katılan öğretmenlerin yüzde 43'ü öğrencilerin okula geliş-gidişlerinde bıçak, kelebek, ustura, jilet gibi kesici alet taşıdığını belirtti. Eğitimcilerin yüzde 84'ü öğrencilerin şiddeti arkadaşlarına uyguladığını, yüzde 91.2'si madde bağımlılığının şiddeti tetiklediğini, yüzde 77'si şiddet uygulayan öğrencinin okulda başarısız olduğunu, yüzde 70.3'ü de öğrenciler arasında suç türlerinden en çok tehdidin yaygın olduğunu belirtti. Şiddete yönelen öğrencilerin yüzde 76.2'sinin alt gelir grubunda yer aldığı tespit edildi.