Cem'in fotoğrafları kapılara asıldı

Münevver Karabulut'un katil zanlısı olarak aranan sevgilis Cem Garipoğlu'nun fotoğrafları sınır kapılarına asıldı.

Perşembe 21.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 21.05.2009 16:07
ABONE OL
Kız arkadaşı Münevver Karabulut'un katil zanlısı olarak aranan Cem Garipoğlu'nun giriş-çıkış yapabileceği ihtimali üzerine sınır kapılarına fotoğrafları dağıtıldı. Edirne'deki Kapıkule, Hamzabeyli, Pazarkule, İpsala ile Kırklareli'ndeki Dereköy Sınır Kapılarında da polis ekipleri uyarıldı.

Hakkında yakalama kararı çıkarılan, ayrıca İnterpol aracılığıyla tüm dünyada kırmızı bültenle aranan Cem Garipoğlu için yeni bir adım daha atıldı. Sevgilisi Münevver Karabulut'un katil zanlısı olarak aranan Cem Garipoğlu'nun yurda giriş-çıkış yapma ihtimali üzerine, pasaport işlemi yapılan sınır kapılarına Garipoğlu'nun resmi asıldı.

İSTANBUL VALİSİ GÜLER: GEÇ KALINMASI DİYE BİR ŞEY SÖZ KONUSU DEĞİLDİR

İstanbul Valisi Muammer Güler, Etiler'de başı kesilerek öldürülen Münevver Karabulut'un katil zanlısı Cem Garipoğlu'nun elde edilen sakallı haldeki son fotoğraflarının da ''ilave bilgi'' olarak ilgili birimlere gönderildiğini belirtti.

Güler, Atatürk Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, dün ve bugün bazı basın organlarında Münevver Karabulut cinayetiyle ilgili olarak yanlış haberler yer aldığını belirtti. Muammer Güler, ''Bu haberler gerçeği yansıtmadığı gibi güvenlik güçlerinin olayla ilgili yürüttüğü özel gayretleri de gölgeleyici niteliktedir, bu haberler asla doğru değildir'' dedi.

Münevver Karabulut'un 3 Martta öldürüldüğünü, 4 Martta firari şüpheliyle ilgili Sulh Ceza Mahkemesi'nden yakalama emrinin alındığını ve bunun yurt içindeki bütün güvenlik birimleri ve sınır kapılarına bildirildiği vurgulayan Güler, zanlının yakalanması için gerekli talimatın verildiğini kaydetti.

Güler, zanlının yakalanamaması ve yurt dışına kaçtığı şüphesi üzerine 17 Nisan tarihinde ''difüzyon kararı'' çıkarıldığını, daha sonra da bunun 30 Nisan tarihinde ''kırmızı bültene'' çevrildiğini hatırlatarak, sözlerine şöyle devam etti:

''Bütün dünyada bu şahsın aranması ve bulunduğu takdirde Türkiye'ye iadesi istenmiştir. 12 Mayısta İstanbul Emniyet Müdürlüğü, şüpheli firari Cem Garipoğlu ile ilgili olarak elde ettiği son fotoğrafları da ilgili birimlere göndermiştir. Bunun gönderilmesi ek bilgi anlamındadır. Şahsın yakalanması ve tanınmasına yardımcı olacak bir unsur olarak gönderilmiştir. Sakallı bir resmidir. Başlangıçta elde edilmeyen fotoğraflardır. Bu bakımdan gönderilmiştir. Yoksa (77 gün geç kalındı, 79 gün geç kalındı, ilk defa gönderildi) şeklindeki ifadeler doğru değildir. Tam tersi, olayın sıcaklığını muhafaza etmesi bakımından elde edilen tüm deliller ilgili güvenlik birimleriyle paylaşılmak için gönderilmiştir.

Bu fotoğraf, şahsın tanınmasına ve yakalanmasına yardımcı olması, ilgili ihbarların emniyete daha çabuk gelmesini temin bakımından gönderilmiştir. İlave bilgi niteliğindedir. Çünkü başlangıçta ele geçen fotoğraflar sadece evinde ele geçen fotoğraflardır. Ama değişik mekan ve kılıklardaki fotoğrafları gönderilmiştir. Bu olayda asla bir gecikme yoktur. Deliller tümüyle ele geçirilmiştir, çarpıtılacak ve olayı yanıltacak herhangi bir unsur da bırakılmamıştır. Tabii ki son karar yargınındır.''

''ÇEŞİTLİ İHBARLAR GELİYOR''

Muammer Güler, bu olayla ilgili özel bir ekip oluşturulduğunu, İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın konuya özel önem verdiğini ve tüm emniyet birimlerinin bu işi takip ettiğini kaydederek, ''Çeşitli ihbarlar geliyor, fotoğraflar, bilgiler geliyor. Bu bilgiler teyit edildikten sonra ilgili mercilere, tekrar altını çizerek söylüyorum, şahsın tanınmasına, yakalanmasına yardımcı olacak ek bilgiler olarak verilmiştir. Yoksa geç kalınması diye bir şey söz konusu değildir'' diye konuştu.

Olaydan 3 saat sonra, işlenen suç ile ilgili bütün delillerin cinayet mahallinde ele geçirildiğini vurgulayan Güler, ''Bu suç delillerinin ele geçirilmesinden sonra şahıs veya şüphelinin delilleri çarpıtacak veya güvenlik ve adli makamları yanıltacak bir hali kalmamıştır. Güvenlik tabiriyle dört dörtlük şekilde bütün delilleriyle tespitler yapılmıştır. Delillerin çarpıtılmasına imkan vermeyecek şekilde deliller ele geçirildiği için de, şahsın kaçtığı, teslim olmadığı bizce değerlendirilmektedir. Olayın üzerinde hassasiyetle durulmaktadır. Yakalanması için gerekli çalışmalar yapılmaktadır'' dedi.

''Zanlı Cem Garipoğlu'nun nereye kaçtığı tahmin ediliyor?'' sorusu üzerine de Güler, değişik bilgilerin geldiğini, Rusya'da bulunduğuna dair basında bilgilerin yer aldığını hatırlatarak, ''Bize gelen teyitli bilgiler yok. Ama takip en özenli şekilde sürdürülmektedir'' dedi.