İşte komşudan gelen güreş ağası

Yağlı güreşin büyüsüne kapılan Yunanlı işadamı Anestis Milonays, Kepez'de açık artırmayla ağalık koltuğuna oturdu

Perşembe 21.05.2009
ABONE OL
Çanakkale'nin Kepez beldesi Belediye Başkanlığı tarafından bu yıl 41. kez düzenlenen yağlı güreşlere, Türkiye'nin çeşitli illerinden 170 güreşçi katıldı. Coşku içinde yapılan güreşlerde, ağalık için yapılan açık artırmaya katılan Yunanistanlı işadamı Anestis Milonays, 70 bin TL vererek gelecek yılın güreş ağalığını kazandı. Milonays'ın güreş ağası olmasının şakayla başladığını anlatan Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan, bu durumun iki ülke arasındaki dostluk açısından da önemli olduğunu söyledi.

ŞAKAYLA BAŞLADI
Milonays ile birkaç yıl öncesine dayanan dostluklarının olduğunu anlatan Mutan şunları söyledi: "Anestis Milonays Türkiye-Yunanistan arasında sebze meyve ticareti yapıyordu. Seçimlerden 4-5 yıl önce ben doktorken tanışmıştık. Ziyarete geldiğinde çalışmalarımızı anlatırken ona yağlı güreşlerden bahsettik. İzlemek istediğini söyledi. Ben de şakayla karışık 'İstersen gel seni güreş ağası yapalım' dedim. Milonays, güreş deyince, 15-20 kişi bir araya gelip, eğleneceğiz zannetmiş. Ancak coşkuyu ve heyecanı görünce, bunun büyüsüne kapıldı ve ciddi ciddi ağa olmaya karar verdi. Federasyondan sorduk, 'Sadece Kırkpınar yönetmeliğinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma zorunluluğu var. Niye olmasın?' dendi. Ağa seçilince de çok sevindi."

"OLAY KANIMIZA DOKUNDU"
MİLONAYS'IN güreş ağalığı, belde halkı tarafından genelde olumlu karşılandı. Ancak MHP Çanakkale İl Başkanı İsmet Balkan "Yurtdışında 'Türküm' deyince insanların suratı değişiyor. Bize karşı böyle tepkiler varken, ata sporumuzda böyle bir şey olması bence çok doğru değil" diye çekincesini dile getirdi. Son 4 yıldır üst üste güreş ağası olan, ancak ağalığı Milonays'a kaptıran Burhan Üneş ise bu duruma tepki gösterdi. Üneş, Yunanistanlı birinin ata sporuna bu şekilde sahip olamayacağını savundu. MHP'den bazı güreşçi arkadaşlarının gelip kendisine, "Biz Yunan bayrağı altında mı güreşeceğiz" dediklerini anlatan Üneş, "Kanımıza dokundu bu olay." Seneye ben girmeyeceğim. Oğlum girecek. Ağalığı geriye alacağız" dedi.