1 milyon korsan kitap isyan ettirdi

İstanbul'da piyasa değeri 20 milyon TL olan, 1 milyon adet korsan kitap ele geçirildi. Yazarlar korsan kitapları görünce şaşkınlığını gizleyemedi. Elif Şafak: Bu kadarını beklemiyordum

Cuma 22.05.2009
Son Güncelleme: Cuma 22.05.2009
ABONE OL
Korsan CD üreticilerinin ardından polis, korsan kitap matbaalarına da büyük bir darbe indirdi. Bahçelievler, Bağcılar, Zeytinburnu, Avcılar ve Büyükçekmece'deki 5 matbaa ve 2 iş yerine baskın düzenledi. Baskınlarda 98 yerli ve yabancı yazara ait olduğu belirlenen ve piyasa değeri 20 milyon TL'yi bulan 1 milyon adet korsan kitap ile basıma hazır hale getirilmiş formalar ele geçirildi. Kitapların büyük çoğunluğunun çok satanlar listelerinde yer alan güncel kitaplar olduğu bildirildi. Konuyla ilgili İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde düzenlenen basın toplantısı için ele geçirilen kitaplar hazırlanan stantlarda sergilendi. Basın açıklamasına Elif Şafak, Taha Akyol, İskender Pala, Mehmet Coral, Tuna Kiremitçi, Rıdvan Akar, gibi birçok yazarın yanı sıra, karikatürist Erdil Yaşaroğlu da katıldı. Açıklamaya katılan yazarlar Emniyet Müdürlüğü önünde sergilenen 10 kamyon dolusu kitabı görünce şaşkınlığını gizleyemedi. Sadece İstanbul'da 16 ayrı matbaada korsan kitap basıldığını ve bunun sonucunda da bu denli büyük miktarda korsan kitap ele geçirildiğini belirten gazeteci-yazar Taha Akyol, yaşananları 'Emek hırsızlığı' olarak niteledi. Kitap okurlarını aldıkları ürünler konusunda dikkatli olmaya çağıran Akyol, korsancıların ihbar edilmesini de istedi.

KİTAP SERGİSİ ZANNETTİM!

Operasyonda ele geçirilen kamyonlar dolusu kitabı gören yazar Elif Şafak ise şaşkınlığını gizlemeyerek "Bu kadarını beklemiyordum," dedi. Yazarlardan Tuna Kiremitçi de "Bu kadar çok kitabı bir arada görünce buranın Emniyet Müdürlüğü bahçesi değil de daha çok bir kitap sergisi alanı olduğunu sandım," dedi. Basın açıklamasında konuşan yazar Rıdvan Akar ise kültür sanatın sadece asayişin sorunu olmadığını ve devlet birimlerinin bu konuda daha koordineli çalışmaları gerektiğini vurguladı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri, ele geçirilen kitapların içinde en çok Ayşe Kulin ve Elif Şafak'a ait kitapların olduğunu ve korsan kitapların tamamına yakınında sayfa sayılarında eksiklik bulunduğunu belirtti.