Berlin Filarmoni'yle 'Gülnihal' hazırlığı

İstanbul Devlet Korosu, önümüzdeki hafta ortak konser vermeye hazırlandığı Berlin Filarmoni Orkestrası'yla birlikte Dede Efendi'nin rast makamındaki ünlü şarkısını okuyacak

Cuma 22.05.2009
Son Güncelleme: Cuma 22.05.2009
ABONE OL
Klasik Türk Müziği'nin önde gelen kurumu İstanbul Devlet Korosu, dünyaca ünlü Berliner Philharmoniker'den (Berlin Filarmoni Orkestrası) aldığı davetle bir konser vermek üzere Almanya'ya gidiyor. 27 Mayıs Çarşamba günü Berlin'deki Kammermusicsaal konser sarayında sahne alacak olan İstanbul Devlet Korosu, 14 ve 18'inci yüzyıllar arasındaki dönemlerden Abdulkadir Meragi, Gazi Giray Han, Hafız Post, Itri, III'üncü Selim ve Dede Efendi'ye ait şarkıları icra edecek. İki müthiş orkestra tarafından ortaklaşa geliştirilen bu projeyle dünya üzerindeki iki büyük uygarlığın, Avrupa Kültürü ile Osmanlı-Türk kültürünün aynı dönemdeki sesleri bir konserde buluşmuş olacak.

SES VE RİTİM

Projenin en ilgi çekici ayrıntısı ise konserin final parçası seçilen "Yine Bir Gülnihal" adlı Dede Efendi şarkısının iki koro tarafından ortak çalınıp söylenecek olması. Fatih Salgar'ın yöneteceği Münip Utandı, Şenol Filiz ve Murat Aydemir'in solist olarak katılacağı konserden önce, koro şef yardımcısı Birol Yayla tarafından bir atölye çalışması yapılarak, Türk Müziği ile Batı Müziği arasındaki ses ve ritim sistemlerinin farkı deneysel olarak sergilenecek.

GÜLNİHAL
Yine bir Gülnihal
Aldı bu gönlümü
Sim ten gonca fem
Bibedel ol güzel

***
Ateşin ruhleri
Yaktı bu gönlümü
Pür eda pür cefa
Pek küçük pek güzel

***
Görmedim kimsede
Böyle bir dilruba
Böyle kaş böyle göz
Böyle el böyle yüz

***
Aşıkın bağrını
Üzmeye göz süzer
El aman pek yaman
Her zaman ol güzel