Para karşılığında avlanacaklar

Eskişehir'in Çatacık ve Kalabak ormanlarında korunan 6 yaşlı erkek kızıl geyik, yabancı av meraklıları tarafından vurulacak.

Cuma 22.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 22.05.2009 14:26
ABONE OL
Çevre ve Orman Bakanlığı Milli Parklar ve Doğa Koruma Eskişehir İl Müdürlüğü, 6 erkek kızıl geyiği, av turizmi kapsamında vurulması için satışa çıkardı.

İhale yöntemiyle yapılan satışta, vurulacak her bir geyik için 15 bin Türk Lirası ödendi. Geyikler, 1 Eylül ile 31 Aralık tarihleri arasında Amerikalı, Kanadalı ve Danimarkalı avcılara vurdurulacak. Çalışmanın kent turizminin gelişmesine katkı sağlaması planlanırken, satıştan elde edilen paranın yüzde 30'u geyiklerin vurulduğu bölgedeki köylere verilecek.

Milli Parklar ve Doğa Koruma Eskişehir İl Müdürü Turan Tosun, amaçlarının geyiklerin neslini bir seviyede tutarak düzenli hale getirmek ve av turizmini geliştirmek olduğunu söyledi.

Bir geyiğin en fazla 15-16 yıl yaşadığını belirten Tosun, "Geyikler 15 kişilik topluluklar halinde yaşarlar. Eskişehir bölgesinde popülasyon (Nüfus) 15 geyik avlanmasına uygun. Bu bağlamda, 6 erkek kızıl geyiğin av turizmi kapsamında para karşılığı vurulmasını ihale ettik. 7 ile 15 yaşları arasında değişen bu 6 geyik, yabancı avcılar tarafından 1 Eylül ile 31 Aralık 2009 tarihleri arasında vurulacak." diye konuştu.

Eskişehir'de 5 yıldan bu yana para karşılığı geyik, yaban domuzu üzerine gece ve sürek avı düzenlediklerini belirten Tosun, bu sayede kentteki av turizminde bir gelişme olduğunu kaydetti. Özellikle ABD, Kanada ve Danimarka'dan çok sayıda av meraklısının kente gelerek günlerce kaldığını ifade eden Tosun, yoğun talep üzerine önceki yıllarda 15 civarında geyiğin avlama yöntemiyle satışa çıkarıldığını ancak bu sene rakamın 6 ya indirildiğini vurguladı.

Tosun, erkek geyiklerin boynuzlarında 7 çatal ve üstü olması durumunda bu geyiklerin yaşlı geyikler olduğunu gösterdiğini dikkat çekerek, şöyle, devam etti: "Bu yıl avlanacak geyik sayısını 6'ya indirmememizin sebebi, av yapılan sahalara uzun yıllar geyiklerin girmemesidir. 15 kişilik ailede erkek geyikler, en yaşlı erkek geyik tarafından sürekli baskı altında tutulurlar. Bu topluluktaki en yaşlı erkek geyiğin vurulması, genç erkek geyiklerin önüne açar. Geyik neslinin daha sağlıklı olmasını sağlar. Bu bağlamda, doğal yapının bozulmasını istemediğimiz için, avlanacak geyik sayısını az tuttuk. Amacımız, geyik neslini düzenleyerek belirli bir seviyede tutmak."

Geyikleri avlama talebinin her geçen yıl giderek arttığını, gelecek sene bu rakamı yeniden 15-16'ya çıkaracaklarını ifade eden Tosun, avlanma turizmi sayesinde hem devletin hem de kent insanın kazanç sağladığını dile getirdi.

Tosun, "Geyikleri vurmak için yurtdışından çok sayıda turist geliyor. Burada günlerce kalıyor, döviz bırakıyor, esnafımız kazanıyor. Ayrıca, geyiğin vurulması için ödenen paranın yüzde 30'unu geyiğin vurulduğu yere en yakın köye verilecek." açıklamasını yaptı.