"Şu anda Türkiye'de domuz gribi vakası yok"

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, şu anda Türkiye'de domuz gribi vakası bulunmadığını bildirdi.

Cuma 22.05.2009 00:00
ABONE OL
Gezi ve incelemelerde bulunmak için Erzurum'a gelen Sağlık Bakanı Akdağ, havaalanında yaptığı açıklamada, domuz gribiyle ilgili olarak Türkiye'de muhtemel vaka olarak düşünülüp, tahlili yapılan ve müspet çıkan hiçbir vaka olmadığını belirtti.

Yurt dışından, domuz gribinin yayıldığı ülkelerden gelen ateş ve gribe benzer belirtisi olan kişilerin tetkiklerini aldıklarını ifade eden Akdağ, ''Bu artık normal takip edilen durum olarak görülmeli. Basın tarafından ülkesinde domuz gribi görülen ülkelerde bile böyle takip yapılmıyor. Bu takibin yararı yok. Sadece zararı olabilir'' diye konuştu. Turizm mevsiminin yaklaştığını dile getiren Recep Akdağ, şunları kaydetti:

''Türkiye ile rekabeti olan ülkeler, bunu fırsat bilebilir. İnsanları tedirgin etmek için kullanılabilir. Biz bu hususta başarılı olduk. Sınırda iki kişiyi yakaladık. Basınımızda basiret gösterdi. (Türkiye domuz gribini sınırda yakaladı, içeri sokmadı) şeklinde anlayış oluştu. Yaklaşım hep böyle olmalı. Ama (Türkiye'de domuz gribi) diye meseleyi anlatır, manşet atarsak, Türkiye'ye zarar vermiş oluruz.''

Vatandaşın söz konusu bir vakada, Sağlık Bakanlığının gerekli açıklamaları yaptığını bildiğini anlatan Akdağ, şöyle devam etti:

''Türkiye'de vaka gözükünce, biz hemen açıklıyoruz, açıklayacağız. Ama muhtemel vakaların peşine düşmenin ülke için yararı yok. Biz zaten onları takip ediyoruz. Şu anda Türkiye'de domuz gribi vakası yok. İki ABD vatandaşı, Atatürk Hava Limanı'nda gözlem altına alındı. Bir kişide ateş olduğu için aileyi gözlem altına aldık. Grip virüsü çıktı. İyi izole ettik. Aynı uçakla gelen herkesi takip ettik. Onlara bulaşmadığını tespit ettik. Bulaşıcılık süresi bitti. Söz konusu ABD'liler ülkemizden ayrıldılar.''

Bakan Akdağ daha sonra yengesi Zekiye Akdağ'ın vefatı nedeniyle, taziye için Yoncalık'taki yakınlarının evine gitti.