"Taksim'e cami yok"

Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada 'Yeni dini tesis gündemde değil' denildi. Bahsi geçen yerin maksemin arkasındaki 32 yıllık mescit olduğu belirtildi

Cuma 22.05.2009
Son Güncelleme: Cuma 22.05.2009
ABONE OL
Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, dün bir gazetede yer alan "Taksim'e cami geliyor" haberinde sözü geçen yerin, Taksim Su Maksemi'nin arkasında 32 yıldan beri bulunan mescit olduğunu bildirdi. Taksim'e cami yapılmasıyla ilgili tartışmaların yeniden alevlenmesi nedeniyle Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, yeni bir cami yapımının söz konusu olmadığı ifade edildi. Belediyeden yapılan yazılı açıklamada, belediyenin, çevresi gazete bayii, bankamatikler ve trafo tarafından kapatılmış ve metruk durumda bulunan Taksim Su Maksemi'ni restore edip "Cumhuriyet Sanat Galerisi" olarak hizmete açtığı belirtildi.

ESTETİKTEN UZAK

Restorasyon tamamlandığında, maksemin arkasında derme çatma minaresiyle yıllardan beri bulunan mescidin de görünür duruma geldiği kaydedildi. İstiklal Caddesi ile alanın birleştiği köşede binaların arkasında bulunan mescidin 2 katlı, galvanizli saçtan yapılmış ve estetikten uzak minaresiyle alandan görülebildiği, mescidin Beyoğlu Güzelleştirme Derneği tarafından mimari olarak iyileştirilmesinin de gündeme geldiği ifade edildi. Açıklamada, sonuç olarak sözü geçen yerin, halihazırda mevcut bulunan ve 32 yıl önce de plandaki fonksiyona uygun biçimde yapılmış mescit olduğu belirtilerek, "1977 tarihli özel nitelikteki Anıtlar Kurulu kararı ile 2009 tarihli plan kurul onayı mevcuttur. Yeni bir dini tesis alanı kararı mevzubahis değildir. Kamuoyunca bilinen Taksim Camisi ile hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Araştırıldığında, mescit ile yeri Gezi Parkı olarak anılan Taksim Camisi'nin farklı konular olduğu görülecektir" denildi.