Akyazı'da korku yaratan ölümler

Sakarya Akyazı'da ülkücü ve Diyarbakırlı gençler arasında ölümle biten iki olay tedirgin etti. Çünkü ilçe daha önce 4 Kürt işçinin linç girişimine sahne olmuştu

Cumartesi 23.05.2009
Son Güncelleme: Cuma 22.05.2009
ABONE OL
Sakarya'nın Akyazı ilçesinde "bir şeyler mi" oluyor? İki hafta önce Ülkü Ocakları başkanıyla pidecide çalışan bir başka genç, Ada Caddesi'nin orta yerinde düello yapıp birbirlerini öldürdü. Önceki gün ise yine silahlı kavga çıktı. Diyarbakırlı iki kardeş, ülkücü olduğu belirtilen bir genç ile dayısı tarafından kurşun yağmuruna tutuldu. Diyarbakırlı kardeşlerden biri hayatını kaybederken, diğeri yaralandı. Başka yerde olsa belki de vukuatı adiye sayılıp, sıradan ve münferit cinayet denecek bu iki olay, Akyazı'da yaşanınca tedirginlik yarattı. Çünkü daha önce de fındık toplamak için Diyarbakır'dan gelen 4 Kürt işçi linç girişimine maruz kalmıştı.

ORADAYIZ

Durumu yerinde incelemek için Akyazı'ya gittik. İlk durağımız son cinayetin işlendiği Ada Caddesi. Tüm köşeler ekip otolarınca tutulmuş, cadde boyunca yaya devriye olarak çevik kuvvet özel timi görev yapmakta. Esnaf bizi görünce dükkânlarından çıkıp yanımıza geliyor ve neden geldiğimizi anlamış halde konuşuyor...
- Hoş geldiniz ama ne yazık ki acılı günlere geldiniz Savaş Bey.
- Başınız sağolsun. Tam nerede meydana geldi olay?
- Hangisini soruyorsunuz. 15 gün içinde 2 cinayet işlendi. 5 metre arayla aynı yere düştü 2 olayın da kurbanları.
- Cinayetler arasında bağlantı hem var hem yok. Ülkü Ocakları başkanı ile pideci birbirlerine silah sıktılar ve ikisi de öldü. O olay bir milat oldu sanki. O günden beri sessiz sinsi bir diş bileme vardı bazıları arasında. 3 gün önceki olay, alakasız gibi görünse de biz buraları iyi bilip tanıyanlar bağlantıyı kuruyoruz. Etrafa toplananlarla yaralanan Diyarbakırlı gencin garsonluk yaptığı kebapçı dükkânına gidip konuşuyoruz. Şöyle bir kolaj çıkarıyorum. "Karşımız Yeni Cami. Önünde sabahları yüzlerce insanımız toplanırdı. Artık ortalık tenha. O kadar kişi işsiz kaldı ki. 'Boş adamın şeytanı bol olur' derler. Bir ay sonra buraya Güneydoğu'dan fındık toplama işçileri gelecek. Ufak bir kıvılcım, alev topuna dönüşebilir. Silahlı insan çok. 15 yaşında da 90 yaşında da silah taşıyanlar var. Koca ilçede 35-40 polis var.

ÖLDÜRENLER ARKADAŞTI
İki olayda da ölenler öldürenler yakın arkadaştı. Bir kız meselesi yüzünden atıştılar. Ama büyümedi olay. Hatta Ülkü Ocakları Başkanı olan evladımız Talip Akçay umreye gidip geldi. Hoş geldin demeye, tebrik etmeye gidenler arasında Tarık Ekinci de vardı. Bir ay sonra birbirlerini sokak ortasında öldürdüler. Olacak iş mi? Vali, önceki gün bölgenin ileri gelenleriyle konuşup, tansiyonu büyük ölçüde düşürdü. Ancak gün geçtikçe etkisi kayboluyor ve yara için için kanamaya devam ediyor.