Diploma dayanmıyor!

Yiğit Bora Bozkurt, Robert Kolej'in ardından Yale'de ekonomi Pennsylvania'da da hukuk bölümlerini iyi dereceyle bitirdi

Cumartesi 24.05.2009
Güncelleme: Pazar 24.05.2009
ABONE OL
Amerika'da ilk 10 hukuk fakültesinden biri olan ve 'dahilerin üniversitesi' olarak tanınan University of Pennsylvania'yı birincilikle bitiren Yiğit Bora Bozkurt (25), kendisi gibi yüksek puanlarla üniversiteye girenleri başarısıyla solladı. Gelecek yıl ise başkent Washington D.C.'de bulunan Georgetown Üniversitesi'nde yüksek başarı bursuyla vergi alanında uzmanlık eğitimi alacak olan Bozkurt, Amerikan vergi kanunlarının çıkarılmasında ve uygulanmasında etkin rol oynamak istiyor. Yiğit, Denizlili bir ailenin üçüncü çocuğu. Annesi Yıldız, hukukçu ve eğitimci, babası Orhan Bozkurt ise yüksek inşaat mühendisi. Orta ve lise eğitimini İstanbul'da Robert Kolej'de tamamlayan Bozkurt, buradan dereceyle mezun oldu. Robert Koleji'nde İngilizce, Fransızca ve Almanca eğitimler alan Bozkurt, burslu olarak ABD'deki Yale Üniversitesi'ne girmeye hak kazandı. Yale Üniversitesi'nde bilgisayar ve ekonomi bölümlerinde eğitim alan Bozkurt'un başarı grafiği her geçen gün daha da yükseldi.

YAZ TATİLLERİNDE ÇALIŞTI

Yale'nin tarihine ismini altın harflerle yazdıran Bozkurt, bilgisayar bölümünü onur derecesi alarak bitirdi. Yaz tatillerinde de durmayan Bozkurt, yabancı dillerini geliştirmek için o dillerin konuşulduğu ülkelere giderek, çalıştı. Böylece bir yandan kendisine gelir sağlarken, bir yandan da İngilizce'yi, Almanca'yı, Fransızca'yı ana dili gibi konuşabilmek için o ülkelerin havasını soludu. Üniversitede aldığı Mandarin Çince'sini geliştirmek için Pekin'de Harvard'ın programına katıldı.

300 KİŞİYİ GERİDE BIRAKTI

Bozkurt, geçtiğimiz pazartesi günü University of Pennsylvania'nin Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Bozkurt, ''Ben yabancı öğrencilerin katıldığı 1 senelik programa degil, sadece Amerikalılar'ın katıldığı 3 senelik programa katıldım. Bizim 3 senelik programımızda yaklaşık 300 kişi arasında sadece 3-4 yabancı öğrenci vardı. Başka Türk yoktu. En yüksek derecede yani onur derecesinde bitirdim'' dedi.

Çalışmak geleceğe yatırım
GENÇLERE örnek olması açısından kendisini başarıya götüren çalışma sistemini da anlatan Bozkurt, "Dersler boyunca öğretmenlere onlarca soru sordum. Benim sorum yoksa, başka arkadaşlarımın sorularını dinledim. Çalışmalarımda hocalarımın adeta 'beyninin içine girdim.' Çalışmayı bir yarış değil, geleceğe yatırım gibi gördüm'' diye konuştu.