Mucizenin adı Ahmet

Pazar 24.05.2009 00:00
ABONE OL
16 yaşındaki Ahmet Arı'nın önce top oynarken sol bacağı kırıldı ve bu bacağına 3 kez platin takıldı, ardından kendisine kemik kanseri tanısı konulan Ahmet'in sol bacağı kalçasından kesildi, daha sonra kaptığı bir enfeksiyon yüzünden komaya giren Ahmet, ailesinin mezar yerini bile hazırlamasına rağmen bir mucizeyi gerçekleştirdi ve komadaki 12. günde hayata yeniden ''merhaba'' dedi.

Ahmet Arı, Yenibosna Halid Ziya Uşaklıgil İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencisi. Bu yıl sadece 6 gün okula gidebildi. Arkadaşlarıyla top oynarken düştü ve bacağı kırıldı. Tam bir futbol aşığı olan Ahmet'in bacağının kırılmasıyla hayatı değişti. Ahmet'in bacağına önce tam 3 kez platin takıldı. Platinler Ahmet'in bacağında sürekli oynuyordu.

Baba Şahin Arı, 3. platinden sonra oğlunun doktorunu değiştirdi. Gittikleri hastanede Ahmet'e kemik kanseri tanısı konuldu. Ardından Ahmet'in sol bacağı kalçasından kesildi. Tüm bu yaşananlardan sonra Ahmet, kaptığı bir enfeksiyon yüzünden komaya girdi.

Komaya giren Ahmet Arı, Medical Park Sağlık Grubu Bahçelievler Hastanesinde tam 12 gün koma halinde yoğun bakımda kaldı.

Anne Fatma Arı oğlunun öleceğine artık öylesine inanmıştı ki, hastaneye gelmekten vazgeçmiş hatta çok acı çektiğini düşündüğü için de fişinin bir an önce çekilmesini istiyordu. Baba Şahin Arı da memleketi Bayburt'da mezar yerini ayırtmıştı.

Ancak mucize gerçek oldu ve Ahmet komadaki 12. günün sonunda gözlerini açarak hayata ikinci kez ''merhaba'' dedi.

NE AİLESİ NE DE DOKTORLARI ÜMİTLİYDİ

Medical Park Bahçelievler Yoğun Bakım Ünitesi'nde 18 gün kalan Ahmet Arı'yı Dr. Türkan Şanlıer ve Dr. Uğur Erol birlikte takip etti.

Dr. Türkan Şanlıer, Ahmet'in hastaneye geldiğinde çok kötü bir tablo seyrettiğini ve ailesine fazla ümitlenmemeleri gerektiğini söylediklerini dile getirerek, şunları kaydetti:

''Gerçekten Ahmet kötü bir tablo içinde bize geldi. Ailesine elimizden geleni yapacağımızı ancak fazla ümitlenmemeleri gerektiğini söyledim. Kanında enfeksiyon çok fazlaydı, ateşi yüksekti. Kemik iliği üretimi yapamıyordu. Ağır bir enfeksiyon tablosuyla karşı karşıyaydık. Trombositlerinin sayısı çok düşüktü. Dışardan verdiğimiz her türlü tedaviye Ahmet yaşının genç olmasından dolayı cevap verdi. Tansiyon problemi vardı, tansiyonu çok düşüktü. Açıkçası umutsuz bir tabloydu. Tedaviye çok güzel yanıt verdi. Yaptığımız her tedavinin karşılığını aldık. Günlük takiplerini burada çok iyi değerlendirdik. Her tabloyu en ince ayrıntısına kadar inceledik. Günlük takiplerini asla atlamadık. Kan tetkikleri bizim için çok önemliydi, onları da günlük olarak yaptık. Kan hücre sayısını arttırıcı ilaçlar yapıldı. Ahmet'in yaşının genç olması, hayata tutunmak istemesi bizi güçlendirdi. Uyguladığımız her tedavinin karşılığını aldık. Ahmet, şimdi oldukça iyi, kısa bir süre içinde taburcu edeceğiz.''

ARTIK TOP OYNAYAMAYACAK DİYE ÜZGÜN

Bir mucizeyi gerçekleştiren Ahmet Arı, artık top oynayamayacağı için üzgün olduğunu ifade ederken, bir an önce iyileşip okuluna ve arkadaşlarına kavuşmak istiyor.

Arı, ''Yaşadıklarımı tam olarak bilmiyorum. Komada hep uyutuldum. Ancak bacağımın kesilmesi ve ilk ameliyatları bana çok acı verdi. Artık daha iyiyim. Bir süre sonra yürümeye de başlayacağım. Okuluma ve arkadaşlarıma bir an önce kavuşmak istiyorum'' dedi.

Baba Şahin Arı, yaşadıklarına inanamadıklarını belirterek, şöyle devam etti:

''Oğlumun başına gelenlere üzüleyim mi yoksa, öldü derken hayatta kalmasına sevineyim mi, ne yapacağımı, ne düşüneceğimi bilemiyorum.

Bütün çocuklar gibi benim oğlum da topa meraklı. Teneffüslerde arkadaşlarıyla top oynar. Arkadaşlarıyla top oynadığı bir gün düşmüş ve bacağını kırmış. Okuldan aradılar bizi. Gidip çocuğumuz aldık ve hemen bir hastaneye götürdüm. Bacağını bir operasyonla platin takıldı. Sonra biz kontrole gittiğimizde doktoru platinin dizine kaydığını yeni bir ameliyat daha yapacağını söyledi. Bu olay tam 2 kere daha tekrar etti. En sonuncusunda artık büyük platin koyacağız dediler. Ben oradan aldım İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesine götürdüm. Orada bize çocuğun bacağında kemik kanseri olduğunu ve sol bacağını kalçasına kadar keseceklerini söylediler. Bacağının orada yüzde 95'i kesildi. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde kemoterapiye başlandı. Kemoterapiye vücudu tepki gösterdi ve aşırı kusmalar yaşadı. Bize orada çocuğun enfeksiyon kaptığını ve acil olarak bir yoğun bakım ünitesi bulmamızı söylediler. İstanbul'da Sağlık Bakanlığına bağlı hiçbir hastanede üniversite hastaneleri dahil yoğun bakım ünitesi bulamadık. En son Medical Park Bahçelievler Hastanesine gittik.''

Şahin Arı, anne Fatma Arı'nın komadaki günleri boyunca oğlunun acı çekmesine dayanamadığı için fişinin bile çekilmesini istediğini dile getirerek, ''Allah Ahmet'imi bize bağışladı. Çok şaşkın bir durumdayız. Ne yapacağımızı bilemiyoruz. Şimdi oğlum çok iyi, kemoterapiye de yakında başlayacaklar. Bir mucize gerçekleşti. Çok mutluyuz. Ahmet yine okula gidebilecek'' diye konuştu.

Bu arada, Ahmet Arı'nın bundan sonraki tedavisi Medical Park Sağlık Grubu Göztepe Hastane Kompleksinde yer alan Kanser Hastanesinde devam edecek.