Sorduk söyledi

BUKET UZUNER

Pazar 24.05.2009
ABONE OL
- Neler okudunuz?
Dünyanın Ölçümü: Daniel Kehlmann: 1800'lerin ilk yarısında biz Ingiliz yapısı ilk buharli gemiye sahip olmaya ve Tanzimat Fermanı'nı ilan etmeye çalışırken Almanya da politik olarak büyük çalkantı geçirmektedir ama bizden farklı olarak orada kâşifler ve matematikçiler özgür düşünmeye ve dünyayı ölçmeye çalışmaktadır. Zekâsı ve yaratıcılığıya öne çıkan Alman yazar Daniel Kehlmann'ın iki Alman bilim insanının hikâyesini 'aklın macerası' olarak yazdığı ve kahkahalarla okuduğum bu roman kadın okurlara ekstradan 'kadınsız bilim' ve 'kadınsız aydınlanma'nın daha o zamandan eksik kalışının kara mizahî lezzetini de sunuyor.
- Neler izlediniz?
Deli Deli Olma (Yön: Murat Saraçoğlu) Tarık Akan ve Şerif Sezer'i yıllar sonra bir arada izlemek keyfi kadar, küçücük bir hikâyeden yapılmış güçlü ve çok insancıl bu film özellikle senaryo yazma derslerine önerilir.
- Nereleri gördünüz?
Frankfurt: Daha önce birkaç kez gittiğim ama bende kitap fuari dışında hiç iz bırakmayan Frankfurt'a geçen hafta bir edebiyat toplantısı nedeniyle Doğan Hızlan'la gidince şehrin dolma kalemci, kırtasiyeci, 'pötibörü meşhur beş çayı pastaneleri' ve plakçılarını (CD değil) keşfettim. Mayıs ortasında hâlâ serin, yemyeşil Frankfurt, özellikle bir kırtasiye ve dolma kalem 'bağımlısı' (!) olarak bu kez bende iyi bir iz bıraktı. Agatha Christie'nin Pera'da kaybolmasına nazire olarak Goethe'nin müze evinde kayboluşum da yazar ev-müzelerine düşkün gezginlere Frankfurt hakkında önemli bir ipucu olabilir... Aslında Frankfurt'a mümkünse Doğan Hızlan'la gidin demek isterdim!
- Hayatınızın geri kalanını bir sanat eseri ile geçirmek durumunda kalsanız tercihiniz ne olurdu?
Van Gogh'un o çok bilinen boş ve hüzünlü küçük odası: 'Sanatçının Arles'daki Odası' (The artist's room in Arles-1889) Bu, baktıkça tuvalin arkasına altbilincimde çok yıllardır gizlice yaşayan korku ve coşkularımı barındıran, ruhumu soyan bir resimdir. Van Gogh'un odası, dışa dönük ve sosyal dış yüzümün rahatlığını garantiye aldığı içe dönük ve mahremiyetine düşkün ruhumu anlattığı için bende huzur duygusu yaratır. İnsanı kendisiyle yüzleştiriyor.