3 yaşındaki çocuğu kene ısırdı

Van'da kenenin ısırdığı 3 yaşındaki çocuk, tedavi altına alındı.

Salı 02.06.2009 14:51
Güncelleme: Salı 02.06.2009 17:34
ABONE OL
3 yaşındaki Ahmet İşler'i, Akköprü Mahallesi'ndeki evlerinin bahçesinde oynarken, kene ısırdı. Komşuları, çocuğun elinin üstündeki keneyi, cımbızla çıkardı. Akşam saatlerinde çocuğunun ateşini fark eden aile, 112 Acil servisini arayarak bilgi verdi. Sağlık ekipleri, çocuğu, Van Eğitim ve Araştırma Hastanesine getirerek tedavi altına aldı.

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Kutta Çelik, kenenin tam olarak çıkarıldığını, içerde kalan parçanın olmadığını söyledi.

Çelik, bölgedeki kene ısırma vakalarında Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığına rastlanmadığını belirterek, şöyle dedi:

''Kene sağ el üst tarafında görülmüş. Tam olarak da çıkarılmış ve içerde kalan bir parçası yok. Tabii tetkiklerden sonra herhangi bir sorun çıkarsa gerekli tedavileri yapacağız. Bunun kuluçka süresi 9 gün. Onun için hastayı 9 günlük takibe aldık. Genelde ilk 4 gün içinde hastalık ortaya çıkıyor.''

KENEYİ KENDİSİ ÇIKARDI

Bilecik'te bir çiftçi, hastaneye gitmek yerine bacağına yapışan keneyi kendisi çıkardı.

Bilecik'in Çakırpınar köyünde çiftçilikle uğraşan Selahattin Duman (60), hayvan otlatırken bacağında kene olduğunu fark etti.

Hastaneye gitmek yerine keneyi kendisi çıkaran Duman, "Bacağımda bir yanma hissetim, keneyi görünce hemen bacağımdan çıkarıp öldürdüm. Bu yaşıma kadar defalarca beni kene ısırdı. Bugüne kadar kene ısırmalarında hiç doktora gitmedim" dedi.

Bilecik'te şimdiye kadar Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığına rastlanmadığı belirtildi.

KENENİN ISIRDIĞI ŞAHIS HASTANEYE BAŞVURDU

Yozgat'ta kenenin ısırdığı bir kişi Samsun'da hastaneye başvurdu. Bir elektrik şirketinde görev alan ve Yozgat'ın köylerinde çalışan E.B.(45), dün akşam Samsun'a geldi. Bugün sol kulağının yan tarafından kafasına kene tutunduğunu fark eden E.B., Samsun Mehmet Aydın Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvurdu.

Acil serviste kafasındaki kene alınan E.B.'ye gerekli müdahale yapıldı.