Anne olmak istiyorum

Aktör Tardu Flordun'la aşk yaşayan, kötü rollerin usta oyuncusu Canan Ergüder: Söz konusu aşk olunca mantıklı hareket edilmiyor. Ben duygularımı dinlerim.

Salı 02.06.2009 11:07
Güncelleme: Salı 02.06.2009 17:05
ABONE OL
Canan Ergüder; Aliye Rona'yla başlayıp, 'Kara Melek'teki Sanem Çelik'le süren 'kötü kadın' tahtının yeni veliahtı gösteriliyor! 'Binbir Gece' dizisindeki 'Eda' rolüyle o kadar başarılı oldu ki; dizi ekranlara veda etse de Ergüder, hâlâ birçoklarının en nefret ettiği karakter olmayı başardı. 'Bıçak Sırtı' dizisindeki rolüyle keşfedilen aktrist, hayatı ve oyunculuğu hakkında merak edilen her şeyi All dergisine anlattı...HAYATIM BANA ÖZEL

14 yıl ABD'de yaşayıp 'Bıçak Sırtı' dizisi için Türkiye'ye geldiniz. Daha önce gelmeyi planlıyor muydunuz?
Türkiye'ye dönene dek, Amerika'da hiç özlem duymadan yaşadım. Ancak 'Bıçak Sırtı' gibi iyi bir proje gelince reddetmedim. "Gider gelirim, bir ayağım burada bir ayağım Amerika'da olur" diyordum ama işler öyle olmadı.

Planınızı ne değiştirdi?
İşimi yapıp dönecektim çünkü evliydim, bütün hayatım oraya endekslenmişti. Dizi bitince 'Binbir Gece' için teklif geldi, "Hayır" diyemedim. Tekrar "Gider gelirim" dedim. Ama olmadı! Bu arada Türkiye'de yaşamak istediğimi fark ettim. 'Bu ne demek? Boşanacak mıyım?' diye soruyordum kendime... Sonra 'Bayrak' adlı oyundan teklif gelince burada yaşamaya karar verdim.

Evliliğiniz bunun için mi bitti?
Önemli bir etken ama 1.5 yılda insanlar arasında kopukluklar oluyor. Buna bağlı olarak da boşanma kararı aldım.

ANNE OLMAK İSTİYOR

Peki özel hayatınızla ilgili birçok sorunla uğraştınız. O sürecin size nasıl etkileri oldu?

Özgüvenimin sarsıldığı anlar oldu, magazin dünyasının içine girmiş olmak çok mutluluk verici değil! Gerçekten kendime saklamak istiyorum birçok şeyi, bunlarla ilgili açıklama yapmak zorunda kalmak beni çok şaşırttı. Sakin olmaya çalışmaktan başka şey de yapmadım.

Ya boşanmanın etkileri?
O dönem fiziksel anlamda da duygusal anlamda da yorgundum. Öyle zamanlarda daha çok kendimle kalmayı tercih ederim. Benim için oyunculuk kaçış noktası, ben de işime sarıldım. Böyle bir seçeneğim olmasaydı delirebilirdim.

Peki aşk sizin için cesur kararlar verdirecek, yakacak, yıkacak bir duygu mu, yoksa mantıklı mı yaklaşırsınız?
Aşk insanı kesinlikle cesaret gerektirecek durumlara sokabiliyor. Aşk söz konusu olunca; mantıklı hareket etmenin pek mümkün olmadığını düşünüyorum. Mantık, gerçek sevgiyle bağlanmaya başladığınızda devreye giriyor. Mantığım her şeyde işime yarasın isterim ama bazen olmuyor işte. Ben duygularımı dinleyen bir insanım.

Mutlu musunuz?
Çok...

Anne olmak var mı gündeminizde?
Evet zaman geçiyor. Ben 32 yaşındayım ve tabii ki anne olmayı istiyorum. Ama bilmiyorum, göreceğiz bakalım!

Fatih'le çalışmak isterim

Türkiye'deki oyunculuk yaşamınızda geldiğiniz yerden memnun musunuz?

Birçok kişi burada çaba harcıyor ama bu noktaya gelemiyor...

Dışarıdan soğuk bir duruşunuz var. Söyleyen oldu mu?

Babamdan gelmiş bir şey bu. Böyle şeyleri çok duydum ama ben bunu kırabildiğimi düşünüyorum. Soğuk dursam da, bunun sebepleri olabilir.

Kiminle çalışmak isterdiniz?

Selim Demirdelen ve Fatih Akın...

Fatih Akın'la birlikte bir projeniz yok muydu?

Geçtiğimiz yıl Almanca dersleri almaya başladım."Fatih Akın'la çalışabilmek için Almanca öğreniyor" dendi. Halbuki başka bir filmde, bir Alman'ı oynayacağım için ders alıyordum. Yanlış yorumlandı.