Babalık derslerini cezaevinde aldılar!

Ümraniye'deki tutuklu ve hükümlüler AÇEV'in desteğiyle Baba Destek Programı'na katılıyor. Böylece, ziyaret günü görebildikleri çocuklarıyla doğru iletişim kuruyorlar

Salı 02.06.2009
Son Güncelleme: Salı 02.06.2009
ABONE OL
Avrupa Birliği (AB) standartlarına sahip Ümraniye T Tipi Cezaevi'nde kalan tutuklu ve hükümlüler, şu sıralar "babalığı" yeniden keşfediyor. Ancak, akıllara gelenin aksine sadece "aile babalığı" üzerine ihtisas yapıyorlar. Anne ve Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV)'nın verdiği 13 haftalık eğitimle, sadece ziyaret günleri gördükleri çocuklarıyla doğru iletişim kurmanın yollarını öğreniyorlar. Çocuğun gelişiminde anne kadar etkin rol oynayan babaların, bilinçli şekilde rollerini üstlenip, benimsemelerini sağlayan Baba Destek Programı'na (BADEP), en küçük 2 yaşında çocuğu olan, okumayazma bilen, gönüllü tüm tutuklu ve hükümlüler dahil ediliyor. Kasım ayında başlayan BADEP kapsamında, 13 hafta boyunca haftada bir gün 2 saat eğitim veriliyor.

DERS: ÇOCUK NASIL YETİŞTİRİLİR

AÇEV'in seminerlerine katılan gönüllü öğretmenler tarafından verilen kurslarda, babalar kendi deneyimlerini, yaşadıkları sıkıntıları grupla paylaşıp, sorunlara birlikte çözüm arıyor. Eğitici kitaplardan destek alınarak, babanın çocuğa etkisi, çocuk yetiştirirken kullanılması gereken disiplin yöntemleri, etkin dinleme ve anlama yöntemi, çocuğun bedensel ve ruhsal gelişimi, oyunun gelişimdeki etkisi gibi başlıklar altında eğitim veriliyor. Babanın çocuk konusunda daha bilgili olması, bu bilgileri hayata geçirebilmesi, genel olarak yaşantısında demokratik bir tutumu benimsemesi, cinsiyete dayalı eşitsizliklerin giderilmesini amaçlıyor. Osman Yılmaz 31 yaşında. 4 yıllık evli ve 26 aylık bir oğlu var. 32 aydır cezaevinde. Daha 14 ayı var. Yılmaz eğitimin ardından çocuğunun psikolojisini, küçük olmasına rağmen duyguları olabileceğini, minik kalbinin nasıl etkilenebileceğini fark ettiğini anlatıyor: "Sevgimi göstermeyi, şefkati öğrendim. Onunla küçük oyunlar oynamaya başladık. Maalesef babalarımızdan, annelerimizden gördüğümüz yöntemlerle çocuk büyütmeye çalışıyoruz hâlâ."

'PAYLAŞMAYI ÖĞRENDİM'
25 aydır cezaevinde kalan 37 yaşındaki Murat Özay'ın da 16 yıllık evliliğinden üç çocuğu var. Çocuklarına karşı suçluluk duyduğunu, ziyaretine geldiklerinde ise onların psikolojisini bozduğunu söyleyen Özay, "Baskıcıydım ve onlarla diyalog kuramıyordum. Onları yalnız bıraktığımı düşündüğüm için psikolojim bozuldu ve her geldiklerinde kötü davranıyordum. Şimdi yanıma geldiklerinde bana yaşadıklarını anlatıyorlar. Artık paylaşabiliyoruz. 'Baba çok değiştin' diyorlar. Büyük oğlum tepkili olduğu için yanıma hiç gelmedi. Bendeki değişimi ona anlattıkları için bir dahaki görüşte ziyaretime geleceğini söylemiş" diye konuştu. Özer Karakaya, 7 aylık hükümlü ve 6 yaşında bir kızı var. Kızının kendisini iş seyahatinde olduğunu sandığını söyleyen Karakaya ise "Bilmesini istemediğimden gizledim. Yalnız çocuğumla değil, tüm insanlarla nasıl iletişim kurulması gerektiğini gördüm" dedi. Bir kız babası olan 38 yaşındaki G.T. ise "Haddinden fazla şımarttık. Ona nasıl faydalı olabilirim diye katıldım. İsteklerini anında değil, belirli aralıklarla yerine getirmek gerekirmiş. Onu dinlemediğimi fark ettim. Artık sorduğu sorulara cevap veriyorum" diyor.