Baskında yakalanan 6 kadın AIDS'li çıktı

İzmir'de 49 kişinin gözaltına alındığı fuhuş baskınından sonra yapılan muayenede, 6 yabancı uyruklu kadında AIDS virüsü saptandı. Emniyet birimleri vatandaşları uyardı

Salı 02.06.2009
Güncelleme: Salı 02.06.2009
ABONE OL
İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'a gelen bir ihbar mektubu üzerine geçtiğimiz Mayıs ayı başında düzenlenen "Uslanmazlar" kod adı verilen operasyondan sonra çıkan test sonuçları şok etkisi yarattı. 31'i yabancı uyruklu kadın olmak üzere toplam 49 kişinin gözaltına alındığı operasyonda yakalanan altı kadında AIDS virüsüne rastlandı. İzmir'de yabancı uyruklu kadınları fuhuşa zorladıkları ileri sürülen 7 ayrı çıkar amaçlı suç örgütüne, İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ın talimatı ile 200'e yakın polisle mayıs ayı başında operasyon yapan Ahlak Büro ekipleri, 49 kişiyi gözaltına aldı. Yabancı uyruklu kadınlar, sağlık testleri için hastaneye gönderildi.

ÇETENİN ELİNDEN KURTARILDILAR
Aralarında tekvando dünya 7'ncisi Belarus uyruklu Y.N. ile 2 hamile kadının da yer aldığı yabancı uyruklu kadınlar, fuhuş çetesinin elinden kurtarıldı. Gözaltına alınanlar arasında 9 Ukrayna, 4 Moldova, 5 Dağıstan, 5 Rusya, 2 Kazakistan, 1 Kırgızistan, 2 Azerbaycan, 1 Özbekistan, 2 Belarus ve 2 Türk kadın bulunuyordu. Yabancı uyruklu kadınlar işlemlerinin ardından sınır dışı edilirken, gözaltına alınan ve sağlık kontrolünden geçirilen 6 yabancı uyruklu kadında ilk tetkiklere göre AIDS (HIV) virüsüne rastlandı. Ahlak Büro Amirliği ekipleri bu hayat kadınları ile ilişkiye giren ve kendinden şüphe duyanların en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna başvurmaları uyarısı yaptı. Emniyet yetkilileri, HIV virüsü rastlanan kadınlardan alınan kan örneklerinin ikinci bir tahlil işleminden geçirileceğini belirtti.