'Bu kötü seslerden bir gün kurtulacağız'

Deniz Baykal'ın dinlemek için Ankara'dan günübirlik İstanbul'a gelmesiyle dikkati çeken sanat müziği sanatçısı Melihat Gürses "Popüler sesler kötü, bana zevk vermiyor" dedi

Salı 03.06.2009
Güncelleme: Salı 02.06.2009
ABONE OL
TRT İstanbul Radyosu'nda başladığı müzik kariyerine TRT'nin kadrolu sanatçısı olarak devam eden Melihat Gülses, geçtiğimiz günlerde CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın, Cemal Reşit Rey salonunda verdiği konseri izlemek için günü birlik İstanbul'a gelmesiyle dikkati üzerine çekti.

Baykal geldiği gün neler yaşadınız? Bu konser de diğer konserlerim gibi çok kıymetli. Özenle hazırlandım, Siren Ertan imzalı tuvaletle sahneye çıktığımda, Deniz Bey'i izleyenler arasında görünce çok mutlu oldum.
Sizden istediği özel bir şarkı oldu mu? Deniz Bey'in benimle bütünleştirdiği ve beğendiği bir şarkı var. Güftesi Fevzi Halıcı'ya ait olan beste: "Sana Doğru Denizlerin Çağrısı" diye başlayan, "Günaydınım Nar Çiceğim" adlı şarkı. Bu şarkımı çok seviyormuş, onu söyledim.

TRT'Lİ GENÇLERE DİKKAT...
Devlet büyüklerine ulaşmanın sanatçılar için önemi nedir?
Bizim gibi gerçek müzik yapan sanatçılar maalesef medyada çok fazla yer almıyor. Herkese saygım var ama popüler isimlerin geldiği noktada hiçbir zaman gerçek sanatçıların şansı yok. Niye yok? Çünkü gerçek sanatçılar "nasıl kendilerine duyuracaklar; müziklerini nasıl topluma enjekte edecekler ve toplumun kültür, sanat seviyesini nasıl yukarı taşıyacaklar" derdinde...
Peki siz Türk sanat müziğini kimlerden dinlemekten keyif alıyorsunuz? Şu anda TRT'nin yetiştirdiği gençleri dinliyorum. İnsanlar bu gençleri tanısa, göz önündeki birçok şarkıcıdan daha çok değer verir. Ayrıca hâlâ Safiye Ayla, Müzeyyen Senar dinliyorum. Çünkü şu anda popüler sesler o kadar kötü ki bana hiç zevk vermiyor. Ama gün gelecek bu kötü seslerden kurtulacağız. İnsanlar gerçek müzik ve seslere ilgi göstermeye başlayacak.
Yılmaz Morgül "Türk Sanat Müziğini en iyi icra edenlerden biri benim" diyor... Benim dinlediğim isimlerin bana bir şey vermesi gerekiyor. Benim için Türkçe çok önemli. Bir kimsenin "Buyum, şuyum" demesini doğru bulmuyorum.
Son olarak yeni çıkan ve beş albümden oluşan CD'niz hakkında bilgi verir misiniz? Çanakkale Seramik'in desteğiyle, geliri eğitime ve muhtaç çocuklara aktarılacak bir albüm hazırladık. Arzu edenler bu CD setini "melihatgulses. com" adresinden de satın alabilir.