Ünlüler adliye koridorlarında

Cimilli ailesi miras kavgası nedeniyle, Mynet'in sahibi Kurttepeli şantaj davasıyla, Masonların eski Büyük Üstadı Paşakay yolsuzluk, kaymakam Yavuz da sekreterine taciz suçlamasıyla adliye koridorlarını arşınlıyor

Salı 03.06.2009
Güncelleme: Çarşamba 03.06.2009
ABONE OL
İş ve bürokrasi dünyasının tanınmış 4 ismi, adliye koridorlarında buluştu... Miras kavgasıyla sarsılan Cimilli ailesi, yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle Mason locasından ihraç edilen Kaya Paşakay, kendisine şantaj yapıldığını öne süren Emre Kurttepeli ile sekreterine tacizde bulunduğu iddia edilen kaymakam Zeynel Abidin Müfit Yavuz'un davaları örnek olacak nitelikte. İşte gündemdeki davalar ve seyri:

CİMİLLİLER'DE MİRAS KAVGASI
İstanbul'da açılan dava, Tekstilci Cimilli ailesinde miras kavgasını ortaya çıkardı. Davacı koltuğunda oturan Mustafa Cimilli, geçen yıl beyin kanaması geçiren 81 yaşındaki amcası Yaşar Cimilli'nin sahtecilik yöntemiyle adının kullanıldığını iddia ediyor. Amcasının ameliyattan sonra idrak ve hatırlama yeteneğini kaybederek yatalak olduğunu öne süren Mustafa Cimilli, dilekçesinde, "Buna rağmen, 3 ay önce, şirket genel kuruluna gelmiş gibi gösterildi. Genel kurul sonucu, mal varlığı eksiltildi. İmzalar sahtedir" dedi. Şirketin mal varlığını ile kasadaki paraların tespitini isteyen işadamı, banka hesaplarına ve tapu kayıtlarına tedbir konularak şirketin başına bir kayyum tayin edilmesini talep ediyor.

KART BORCUNU LOCA MI ÖDEDİ

Masonların eski Büyük Üstadı Kaya Paşakay, 3 yıl önce yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle locadan ihraç edildi. Adliyeye taşınan kavga sonucu, Paşakay'ın 2005'te 6 bin liralık kredi kartı borcunu derneğe ödettiği ve bu durum anlaşılınca parayı iade ettiği ortaya çıktı. "Görevi kötüye kullanma" suçlamasıyla hakkında dava açılan Paşakay'a yönelik iddialar sadece kredi kartıyla sınırlı değil. Derneğin yeni yönetimine göre, usulsüz harcamalar arasında yemek, araç, vize harcı da var. Hakkında 4 ile 21 yıl arasında hapis istenenen Paşakay, "Yasaya aykırı hiçbir işlem olmadı" diyor.

ŞANTAJA 2.5 YIL HAPİS İSTEMİ
MYNET'İN sahibi Emre Kurttepeli'ye gönderdiği elektronik postayla şantaj yaptığı iddiasıyla yargılanan True Medya'nın Türk ortağı Trueson Han, 2 yıl 6 ay hapis ve 80 bin lira adli para cezasına çarptırıldı. İstanbul 11'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nce verilen kararda, sanık Trueson Han'ın şantaj suçunu işlediğinin sabit görüldüğü belirtildi. Sanık Han, önceki ifadelerinde, "Emre Kurttepeli, ekonomik yönden güçlü bir kişidir. Şantaj yapacaksam bu 25 bin liralık şantaj olmaz, bu komplodur" demişti.

'GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA' DAVASI
2008 yılı Ekim ayına kadar İzmir'in Güzelbahçe ilçesinde kaymakamlık yapan Zeynel Abidin Müfit Yavuz'un "sekreterine tacizde bulunduğu" iddia edilip, hakkında dava açılmıştı. Yavuz, ikinci dava haberiyle şoke oldu. "Görevi kötüye kullanmak"tan da yargılanacak olan Yavuz'un kendisine yapılan şikâyeti dikkate almadığı, şikâyetçiyi uyardığı ve mağduriyetine sebebiyet verdiği iddia ediliyor. Emekliye ayrılan ve İzmir'e yerleşen Yavuz hakkında taciz den 11, ikinci davadan ise 2 yıl hapis isteniyor.