Türkiye Venedik'e Lapses'le katılıyor

Dünyanın en önemli sanat etkinliği olan 53. Venedik Bienali 7 Haziran'da başlayacak. Türkiye, bienalde Lapses adlı projeyle temsil edilecek

Çarşamba 04.06.2009
Güncelleme: Perşembe 04.06.2009
ABONE OL
İki yılda bir düzenlenen ve dünyanın en önemli sanat etkinliği kabul edilen 53. Vedenik Bienali 7 Haziran'da başlayacak. Bienale Türkiye, Başak Şenova'nın küratörlüğünde Lapses adlı projeyle katılacak. Banu Cennetoğlu'nun Katalog adlı kitabı ile Ahmet Öğüt'ün İnfilak Etmiş Kent maketinden oluşan Lapses projesi içeriğiyle de ilginç: 15 kategoriye ayrılmış 451 fotoğraf ile Öğüt'ün 90'lı yıllarda terör saldırılarıyla bombalanan 20'yi aşkın binanın maketi.

Lapses, çevremizi kuşatan türlü veriler ve medya tarafından yapılandırılan ortak bellekteki atlamalar, sekmeler, ya da sıçramalar üzerinden, olayların ne kadar farklı şekillerde algılanabileceğini ve farklı tarih anlatılarına yol açabileceğini gösteren iki projeden oluşuyor. Banu Cennetoğlu projeyi 'çok sağlam ve sorgulayıcı' olarak niteliyor ve "Akıcı ve kendi içinde çok doğru söyleyen bin metin yerine, biraz parçalardan konuşarak bir bütün oluşturmaya çalıştık," diyor. Venedik Bienali'nin birçok sanatçı için dönüm noktası olduğunu söyleyen Cennetoğlu kendi projesi için de "Kesinlikle seyircisini seçecektir," diye konuşuyor.