Sağanak yağış uyarısı - HARİTALI

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre 5 günlük haritalı hava tahminleri...

Perşembe 04.06.2009 09:20
Güncelleme: Perşembe 04.06.2009 12:36
ABONE OL
Yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin kuzey ve batı kesimlerinde aralıklarla görülecek sağanak ve gökgürültülü sağanak şeklindeki yağışların Marmara'nın Güney ve Doğusu (İstanbul'un Anadolu yakası, Çanakkale, Bursa, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bilecik, Balıkesir il merkezi ile Bandırma, Ayvalık, Burhaniye ve Edremit ilçeleri), Kuzey Ege (İzmir, Manisa, Kütahya, Uşak) ile Eskişehir, Bolu, Düzce, Karabük, Zonguldak ve Bartın çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Kuzey ve batı bölgelerde yağışla birlikte 6 ila 8 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik beklenmiyor.

RÜZGAR: Genellikle güney ve güneybatı yönlerden hafif arasıra orta kuvvette, iç kesimler ile yağış alan yerlerde yağış anında kuvvetlice esecek.

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Ülkemizin kuzey ve batı kesimlerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde görülecek yağışların; Marmara'nın Güney ve Doğusu (İstanbul'un Anadolu yakası, Çanakkale, Bursa, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bilecik, Balıkesir il merkezi ile Bandırma, Ayvalık, Burhaniye ve Edremit ilçeleri), Kuzey Ege (İzmir, Manisa, Kütahya, Uşak) ile Eskişehir, Bolu, Düzce, Karabük, Zonguldak ve Bartın çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (Lokal su baskını, yıldırım düşmesi, yağış anında esecek kuvvetli rüzgar vb.) tedbirli olunması gerekmektedir.

ÇANAKKALE'DE SAĞANAK YAĞIŞ HAYATI OLUMSUZ ETKİLEDİ

YAĞMUR İSTANBULLULARI HAZIRLIKSIZ YAKALADI

Son günlerde yaşanan sıcak havaların arıdından aniden bastıran yağmur İstanbulluları hazırlıksız yaklandı. Evlerinden tedbir almadan çıkan vatandaşlar yağmurdan korunmak için ilginç yöntemlere başvurdu.

Son birkaç gündür devam eden aşırı sıcak havanın adından aniden bastıran yağmur İstanbul'da vatandaşları zor durumda bıraktı. Evlerinden şemsiye ve yağmurluk almadan çıkan İstanbullular yağmurdan korumak için saçak altlarına girdi. Bazı vatandaşlar yağmurdan korunmak için kafalarını kitap ve poşetle örtmeye çaşırken, bazıları ise yağışa aldırmadan hızlı adımlarla yürümeyi tercih etti.

Bardaktan boşanırcasına yağan yağmur yollarda da su birikintileri oluşmasına sebep oldu. Tedbirli olmayı tercih eden vatandaşlar ise yağıştan şemsiyleriyle korundu.

Aniden bastıran yağmur ana caddelerde de trafik sıkışıklığına yol açtı. İstanbul'un en yoğun caddelerinden Vatan Caddesi'de yağmurdan nasibini aldı. Yağmur dolayısıyla trafiğin sıkıştığı Vatan Caddesi'nde uzun araç kuyrukları oluştu.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA:
Parçalı ve çok bulutlu, güney ve doğusu (İstanbul, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Bilecik, Yalova, Sakarya, Kocaeli) ile Tekirdağ çevreleri aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların, İstanbul'un Anadolu yakası, Çanakkale, Bursa, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bilecik, Balıkesir il merkezi ile Bandırma, Ayvalık, Burhaniye ve Edremit ilçelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

EGE: Parçalı ve çok bulutlu, kıyıları ile zamanla bölge geneli aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların Kuzey Ege'de (İzmir, Manisa, Kütahya, Uşak) kuvvetli olması bekleniyor.

AKDENİZ: Parçalı ve az bulutlu, zamanla batısı çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Batı Akdeniz (Antalya, Isparta, Burdur) aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

İÇ ANADOLU: Az bulutlu ve açık, zamanla kuzey ve batısı parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Ankara, Çankırı ve Eskişehir çevreleri aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların Eskişehir çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

BATI KARADENİZ: Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı ve çok bulutlu, Zonguldak, Bartın, Bolu ve Düzce çevreleri ile öğle saatlerinden sonra bölge geneli aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların, Bolu, Düzce, Karabük, Zonguldak ve Bartın çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Doğu Karadeniz ile Samsun, Amasya, Tokat ve Ordu çevreleri aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

DOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık, zamanla kuzeyi parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Kars, Ardahan, Ağrı ve Iğdır ile Erzurum'un kuzey ve doğu çevreleri aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık geçecek.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...