'Beyaz Melek' Ukraynalıları ağlattı

Ukrayna'nın başkenti Kiev'de 5 yıllık bir aradan sonra ikinci "Türk filmleri Haftası" ünlü ses ve sinema sanatçısı Mahsun Kırmızıgül'ün yönelttiği 'Beyaz Melek' filminin gösterime girmesiyle başladı. Festivalin açılış kokteyli ve töreni akabinde gösterilen 'Beyaz Melek' filmi ise Ukraynalıları ağlattı.

Cuma 05.06.2009 14:36
ABONE OL
T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın himayesinde, Kiev Türk Büyükelçiliği'nin desteğiyle Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) tarafından Kiev'de ikincisi organize edilen Türk Filmleri Haftası'nın ilk filmi 'Beyaz Melek' filminin gösterimi öncesinde bir kokteyl düzenlendi. Türkiye'den gelen heyet ile birlikte çok sayıda Ukraynalı davetlinin katıldığı tören akabinde gerçekleşen film festivalinin açılışı törenin sunuculuğunu ise Ukrayna'da oynadığı Hürrem Sultan rolüyle tanınan Roksalana ve Beyaz Melek filmi oyuncularından sinema sanatçısı Fadik Sevin Atasoy birlikte yaptı.

Türk Filmleri Haftası açılış konuşmasını yapan TÜRSAK Yönetim Kurulu Başkanı Engin Yiğitgil; "TÜRKSAK vakfı toplumlararası barışın ülkeler arasında kurulacak kültürel köprülerle sağlanacağına inanıyor. Bu inançla Türk filmleri ile bir kez daha Kiev'deyiz. Sinema sanatının en önemli yanı; halkların aynı sevinçleri, aynı acıları, aynı haykırışları duyduklarını çarpıcı bir dille bize hatırlatmasıdır. Bu hatırlatmanın yaşama yansıması ise özlenen barıştır. Bu güzel duygularla Kievli sanatçıları da yakın bir gelecekte İstanbul'da ağırlamak istiyoruz." dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü Sinema Dairesi Başkanı Nejat Gökçe ise; "Kültürlerarası diyalogu geliştirmede en etkili araçlardan biri olan sinema; kültürel değerlerin paylaşımına tanıtılmasına bu kapsamda yeni ufuklar oluşmasına sinema alanında olası işbirliklerinin yapılmasına olanak sağlayacaktır" şeklinde konuşarak organizasyonda emeği geçenlere teşekkür etti.

Sinemayı, sanatın yaşamı anlamlı kılan keyifli bir boyutu olduğun belirten Kiev Büyükelçisi Erdoğan İşcan ise; "Aslında film bizi götürdüğü hayal dünyasında yaşamı bize öğreterek önemli katkılarda bulundu. Bu filmin Türkiye ve Ukrayna halkları arasında kültürel yakınlaşmaya katkı sağlayacağına inanıyorum" diye konuştu.

Filmi gözyaşları içerisinde izleyen Büyükelçi İşcan duygularını; "Bizi aldı hayal dünyasında gezdirdi eğitti. Daha iyi insanlar olmamıza önemli bir araç oldu. Ve şimdi geriye döndük. Bu filimden aldığımız derslerle yaşamı daha iyi tanıyoruz. Daha iyi insanlar olup toplumumuzu daha ileriye götürme yolunda şimdi daha özenli olmalıyız diye düşünüyorum" şeklinde ifade etti.

Filmin Kiev'deki gösterimi öncesinde konuşan Mahsun Kırmızıgül ise filmi izleme gerekçesini; "Ben bu filmi yazarken, çekerken ve sonrasında montaj aşamasında, defalarca izlemiş bulunmaktayım. Ama bu sefer çok yakın bir geçmişte kaybettiğimiz ve bu filimde de oynayan bir üstat sevgili Gazanfer Özcan için seyredeceğim" şeklinde açıkladı.

Arkadaşlarının kendisine bir şarkıcının film yapamayacağını ve oynamasının kariyerini etkileyeceğini söylediklerini aktaran Beyaz Melek filminde rol alan sanatçılardan Ali Sürmeli sözlerini; "Şimdi Beyaz Melek, Ukrayna'da bunun için mutluyum, kendisini (Mahsun Kırmızıgül) tanıdığım için mutluyum, ustalarımla beraber çalıştığım için mutluyum huzurunuzda olduğum için ayrıca mutluyum" şeklinde tamamladı.

Film sonrasında Ukraynalı bayanların bir çoğu ağlamaktan konuşamadığı görüldü. Lenara Seyitbilal ise akıcı Türkçesiyle şunları dedi: "Ukrayna Türkiye'ye yakın bir ülke ama yaşanan sorunlar tabi ki aynı oluyor. Yani insanlık sorunları ortaya çıkarıldı. Çok duygulandım çok etkilendim. Umarım Ukrayna'da da huzur evlerinin sayısı azalır."

İlk defa bir Türk filmi izlediğine değinen Natalya Yahno adlı bir seyirci ise bu filmin çok içten ve yürekten çekildiğini ve hala filmin içinde olduğunu, filmin yönetmeni ile birlikte izlemenin filmin etkisini arttırdığını ifade etti.

Natalya Treşyuk adlı bir sinema sever ise; "Samimi söylememek gerekirse bu film beni ağlattı. Çok güzel bir film. Filmin yapımcılarına ve emeği geçen bütün herkese böyle sosyal bir sorunu vizyona çıkarttıkları için teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

Bir diğer Ukraynalı seyirci Katerina Demşenko ise; "Gerçeği söyleyeceksem çok etkilendim. Bu filimdeki problem dünyanın yaşadığı ve ciddi bir şekilde hissettiği bir problemdir. Batı ve doğu dünyası arasındaki kültür farkı bundan daha iyi vurgulanamazdı. Bu film bana bu sorunun çözülmesi adına umut verdi. Türkiye'ye olan bakışıma ilave katkıları oldu." ifadesini kullandı.

KIRMIZIGÜL, GAZANFER ÖZCAN İÇİN İZLEDİ

Kırmızıgül film sonrasında; "İşte gördünüz dünyanın neresinde olursak olalım bu sinemanın bence bu gücüdür. Bugün Türkiye'de çektiğimiz bir film Ukraynalı seyirciler ile buluştu. Başta dediğim gibi Gazanfer Özcan için izledim ben de onun sahnelerinde çok kötü oldum" şeklinde konuştu.

Ukraynalı yetkililerin kendisine bu filmi mutlaka milletvekili ve halka izletilmesi gerektiğini söylediklerini üzerinde duran Kırmızıgül filmin Türkiye'de üzerine düşeni yaptığını ve bu film sayesinde huzur evinden alınan insanlar olduğunu açıkladı.