Çözümsüz cinayetlerin kilit taşı 'DNA' analizi

İnsana ait her türlü biyolojik materyalden elde edilen DNA ile olayların çoğu aydınlanıyor. Eski Adli Tıp Başkanı Atasoy "DNA bankası olsaydı Münevver cinayeti çabuk çözülürdü" dedi

Perşembe 05.06.2009
ABONE OL
Münevver Karabulut cinayetinde Adli Tıp Raporu'ndan sonra şüphelilerden alınan DNA örnekleri, dikkatleri yeniden analizle çözülen cinayetlere çevirdi. Tükürük, deri parçası, kan, kıl, kemik, sperm ve idrar gibi her türlü biyolojik materyalden elde edilebilen DNA profilleri, kimlik tespitinden tecavüze, hırsızlık ve cinayetlerin aydınlatılmasına kadar geniş bir alanda kullanılıyor. Dünyada birçok vaka, DNA analizleriyle çözüldü, caniler yakalandı, suçsuz yere hapiste yatanlar DNA analiziyle özgürlüklerine kavuştu. FBI ve Interpol'ün kullandığı çalışma biçimine göre, iki insanın "tek yumurta ikizi olmadıkları" takdirde aynı DNA'ya sahip olma ihtimali "1 trilyonda birden az." Eski Adli Tıp Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Sevil Atasoy, DNA analizi için örnek alan ve bankalayan İngiltere'nin haftada 500'e yakın olayı bu sayede aydınlattığını belirtti.

BANKA OLSAYDI ÇÖZÜLÜRDÜ

Türkiye'de DNA Bankası konusunda bir taslak bulunduğunu bunun bir an önce yasalaşması gerektiğini söyleyen Atasoy, "Münevver Karabulut cinayetinde DNA bankası olsaydı, cinayet daha çabuk çözülürdü. Münevver'in sırtındaki toprak nereye ait? Savcı niye hâlâ bu toprağın analizini istemedi?'' dedi. Adli Tıp Enstitüsü'den Prof. Dr. Ersi Kalfaoğlu, DNA (genetik materyal) incelemesi yolu ile kişilerin kimliğini belirlemenin çok güçlü bir yol olduğunu söyleyerek, "Ancak gerek incelenmesinde, gerekse yorumlanmasında bilgi ve deneyim şarttır'' diye konuştu.

İşte DNA ile çözülen vakalar:
DNA TUTUNCA: İlknur İslam ile 4 ve 1.5 yaşlarındaki çocuklarının katil zanlısı Okan Ç., DNA'sı tutunca yakalanarak, cezaevine kondu. Okan Ç., mahkemede suçlamaları reddetti. Ancak İlknur İslam'ın üzerindeki kan örneğiyle DNA'sı tutan katil zanlısı, tutuklanmaktan kurtulamadı.
"KATİL DEĞİLİM" DEDİ: Beyoğlu'nda 26 Temmuz'da çatı katında boğazı kesilmiş olarak bulunan Gizem Kılınç'ın (14) katilini tırnakları arasındaki deri parçasından çıkan DNA örnekleri yakalattı. Elektrikçi Ahsen Sarıkeçili eşleşen DNA'sıyla yakalandı.
AKLANDILAR: Bursa'nın Orhangazi ilçesinde 17 yaşındaki kız çocuğuna tecavüz ettikleri iddiasıyla 49 gün tutuklu kalan iki kişi, DNA sayesinde aklandı.
SAPIK TENOR: Ankara'daki 10 tecavüz olayına ilişkin tutuklanan "kasklı sapık" Şahin Ö.'nün, DNA incelemesi sonucu, İstanbul'da da 3 kız çocuğuna tecavüz ettiği ortaya çıktı.
DNA'DA MASUM ÇIKTI: Bahçelievler Çocuk Esirgeme'de görevli bakıcı anneye bıçak tehdidiyle tecavüz ettiği, başka bir bakıcı anneye saldırdığı iddialarıyla, "lehçesi yüzünden" gözaltına alınan Azerbaycan uyruklu E.H.A., DNA analizinde masum çıktı.
17 YIL YATAN JAPON'U DNA TESTİ KURTARDI: En taze örnek dün Japonya'dan geldi. 4 yaşında bir kız çocuğunu öldürmek suçundan 1991 yılından beri cezaevinde yatan Toshikazu Sugaya'nın masum olduğu, DNA testiyle ortaya çıktı.
MÜNEVVER CİNAYETİ: Cem'in gitar kutusu ve valizde Münevver'in cesedini taşıdığı iddia edilen korsan taksici M.C.B.'nin de DNA örnekleri alındı.