Korsan CD operasyonuna sanatçılardan destek

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ''Bir ülkede fikri üretimin hakkı korunmazsa o ülkenin fikir üretimi giderek cılızlaşabilir'' dedi.

Cuma 05.06.2009 17:53
ABONE OL
Bakan Günay, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün Vatan Caddesi'ndeki yerleşkesinde, 17 ilçedeki 84 adreste gerçekleştirilen ve 2 milyon 200 bin korsan materyal ile 350 üretim cihazının ele geçirildiği operasyon dolayısıyla düzenlenen basın açıklamasına katıldı.

Emniyet personeline teşekkür eden Günay, son yıllarda fikir haklarının korunması alanında önemli yasal düzenlemeler yapıldığını söyledi.

Hakların korunması konusunda güvenlik ve yargı birimleriyle iş birliği yapılması gerektiğini anlatan Günay, ''Korsan tabir ettiğimiz müzik ya da kitap, basılı bütün eserlerin bir fikir hırsızlığı olduğunun tüm toplum tarafından iyice bilinmesi, yaptığımız mücadelenin aslında fikir hırsızlığına karşı mücadele olduğunun tüm toplum tarafından anlaşılması gerekiyor'' diye konuştu.

Fikir hırsızlığına karşı sergilenen duruşun toplum tarafından görülmesi gerektiğini ifade eden Günay, fikir emeğinin çalınmasına karşı, Milli Eğitim Bakanlığından Diyanet İşleri Başkanlığına kadar tüm birimlerin katkı yapması gerektiğini ifade etti.

Günay, toplumu fikir hırsızlığı konusunda bilinçlendirmek gerektiğine dikkati çekerek, ''Çocuklarımıza fikir hırsızlığının bir kalem çalmaktan, bir bahçeden meyve çalmaktan daha küçük bir suç olmadığını hatta daha vahim, daha ağır bir suç olduğunu hep birlikte anlatmamız gerekiyor'' şeklinde konuştu.

Son yıllarda fikir hırsızlığına karşı mücadelede yükselen bir gayret içinde olduklarını anlatan Günay, Türkiye'nin 81 ilinde denetleme birimleri kurduklarını, işin sahiplerinin ötesinde tüm toplumun, toplumun geleceğini korumak açısından iş birliği yapması gerektiğini söyledi.

Günay, Türkiye'de fikir üretimini koruma ve çoğaltma konusundaki duruşlarını sürdüreceklerini dile getirerek, ''Bir ülkede fikri üretimin hakkı korunmazsa o ülkenin fikir üretimi giderek cılızlaşabilir. Fikir üretimi cılızlaşırsa başka hangi alanda üretim yaparsanız yapın tüm yaptıklarınız havada kalabilir'' diye konuştu.

İSTANBUL VALİSİ GÜLER

İstanbul Valisi Muammer Güler de operasyonun başarılı bir çalışma olduğunu ifade ederek, ''İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün Haziran ayı başında 17 ayrı ilçedeki 84 adreste gerçekleştirdiği operasyonda 46 kişi yakalanmış ve bunlarla beraber 2.5 milyona yakın materyal ve 350 üretim cihazı ele geçirilmiştir'' dedi.

Gözaltına alınanlardan 11'inin tutuklanarak cezaevine gönderildiğini belirten Güler, ele geçen malzemelerin orijinal piyasa değerinin yaklaşık 45 milyon TL, korsan piyasa değerinin ise 7 milyon TL civarında olduğunu söyledi.

Bu alandaki çalışmaları nedeniyle İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah başta olmak üzere tüm emniyet mensuplarını kutlayan Vali Güler, şunları kaydetti:

''Daha önce de yaklaşık 1 milyon CD sergilemiştik. O çeteye yönelik operasyonumuzla aynı çeteden 5 milyona yakın korsan materyal elde etmiştik. Yine kitapla ilgili 20 Mayısta yapılan operasyonda 1 milyona yakın kitap yakalandı. Daha önceki operasyonlarda tutuklananlarla beraber 18 kişi tutuklanmış oldu. İstanbul Emniyet Müdürlüğü, bu işi yapan örgütleri hedef almaktadır. Yani tek tek sokak satıcılarıyla uğraşmak yerine, bu işin üretiminin yapıldığı iş yerleri mühürlenmekte, matbaalar kapatılmakta, kalıplara el konulmakta, üretim cihazları elde edilmektedir.''

Vali Güler, 2004 yılında 5846 sayılı kanunla getirilen değişiklikten sonra 6 bin 361 kişiyi yakaladıklarını ifade ederek, son 5-6 yılda ele geçen toplam materyalin 37 milyona yakın olduğunu, bu materyallerin orijinal değerinin yaklaşık 750 milyon TL, korsan değerinin ise 110 milyon TL civarında oluğunu söyledi.

Basın açıklamasına, İbrahim Tatlıses, Hakkı Bulut, Orhan Gencebay, Hakan Peker, Yılmaz Erdoğan, Cem Yılmaz, Şafak Sezer, Kurtlar Vadisi dizisinin bazı oyuncuları ile meslek örgütü temsilcileri de katıldı.