Nuh'un Gemisi çöplüğe döndü

Küresel ısınma ve çevre sorunlarına dikkat çekmek için, 2 yıl önce Ağrı Dağı'na konulan Nuh'un Gemisi maketi, sahipsiz kalıp çöplüğe döndü. Iğdır Valisi de, gemiyi çaresiz kent merkezine indirdi

Cuma 05.06.2009
ABONE OL
Ağrı Dağı'nda, 2 yıl önce deniz seviyesinden 2 bin 500 metre yüksekte Korhan Yaylası'na yaptırılan Nuh'un Gemisi maketi, sahipsizlikten çöplüğe dönünce Iğdır merkeze indirilerek soykırım anıtının yanına konuldu. Greenpeace üyeleri tarafından dünya liderlerini iklim felaketlerine karşı zaman kalmadığı konusunda uyarmak ve tehlikeye dikkat çekmek için 2 yıl önce yaptırılan 10 metre uzunluğunda ve 4 metre genişliğindeki Nuh'un Gemisi maketi, 31 Mayıs 2007 günü katırların sırtında Korhan Yaylası'na çıkarılmıştı.

KAPI VE AKSAMLARI DA SÖKÜLDÜ

Okan Bayülgen, Iğdır Valisi Saim Saffet, 40 kadar Greenpeace üyesi ve vatandaşların katıldığı , gökyüzüne 194 güvercinin sanıldığı renkli bir törenle açılan maket Nuh'un Gemisi, aradan geçen süre zarfında sahipsizlik kurbanı oldu. Adeta çöplüğe dönen Nuh'un Gemisi'nin kapı ve diğer aksamları söküldü. Iğdır Valisi Saim Saffet Karahisarlı'nın talimatı ile de Korhan Yaylası'ndan bir vinç aracılığı ile TIR'a yüklenerek aşağı indirilen Nuh'un Gemisi, şehitler anısına yaptırılan Soykırım Müzesi'nin yanına yerleştirildi.

Doğa Savaşçıları çevre örgütünden SABAH'a 2 ödül
DOĞA Savaşçıları çevre örgütü, SABAH'a 2 ayrı ödül verdi. Çevrenin ve doğanın korunmasını teşvik etmek amacıyla, bu yıl 15'incisi düzenlenen ödül dağıtımında, SABAH'ta geçen yıl yayımlanan "Bodrum Nasıl Kurtulur" dizisiyle Erdinç Ergenç ve "Susuz Yaz" dizisiyle Barış Erdoğan ödüle layık görüldü. Örgüt, çevreci çalışmaları nedeniyle Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Datça'daki yel değirmenlerini onararak turizme kazandıran Prof. Dr. Oric Basirov ve yayınladığı çevreci belgesel ve haberler nedeniyle NTV Yeşil Ekran'a da ödül verdi.