Kask, hayat kurtarıyor

Bisiklet ve motosiklet kullanımı yazın artan illerden biri olan Konya'da, polis ekipler, kask kullanımı konusunda çalışmalarını hızlandırdı.

Pazar 07.06.2009 10:19
ABONE OL
Konya Emniyet Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, havaların ısınmasıyla birlikte ulaşımda bisiklet ve motosikletler yoğun olarak kullanılmaya başlandı.

Yetkililer, Konya'da bu tür araçların karıştığı kazaları en aza indirebilmek için şehrin değişik noktalarında çalışmalarına hız verdi.

Konya Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürü İbrahim Tatır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaz aylarının gelmesiyle kentte özellikle iki tekerlekli araçlar üzerinde denetimlerini arttırdıklarını söyledi.

Yazın gerçekleşen ölümlü kazaların yüzde 65'inin bisiklet, motosiklet ve yayaların karıştığı kazalar olduğunu tespit ettiklerini belirten Tatır, şöyle devam etti:

''Bisiklet ve motosiklet kullanan kişiler için en basit kazalarda dahi ölme ve sakat kalma riski her zaman fazladır. İki tekerlekli araçların karıştığı kazalarda kaskın ölüm ve yaralanma vakalarını büyük oranda düşürdüğünü tespit ettik. Bizler bunun bilincinde olduğumuz için sürekli bu konuda çalışmalar yapıyoruz. Sürücülerimizi her konuda uyarıyoruz.''

KASK, CANKURTARAN GÖREVİ YAPIYOR

Kentin birçok bölgesinde kask kullanımı konusunda çalışma yaptıklarını ifade eden Tatır, şunları kaydetti:

''Motosikletleriyle kask kullanmayan kişilere, 61 TL para cezası veriliyor. Bisiklet kullanıcılarını da kask takmaları konusunda uyarıyoruz. Yapılan uyarılar ve uygulamalar sayesinde insanlar trafiğe çıktıklarında önemli ölçüde kask kullanmaya dikkat ediyor, bilinç düzeyi arttı. İki tekerlekli araçlarla yapılan kazalarda kaskı bulunmayan sürücülerin kafa bölgesine almış oldukları darbeler, telafisi olmayan sonuçlar doğurabiliyor. Kask kullanımının artmasıyla kazalarda büyük oranda düşüş sağlanıyor. Yani kas, cankurtaran görevi yapıyor. Bazen cankurtaran görevi yapan kask ceza yememek için takılmış olsa da.''
Tatır, Konya'da kasksız motosiklet sürücüsü bırakmayacaklarını, bu doğrultuda çalışmalarına devam edeceklerini bildirdi.