İzmir Körfezi'ni denizanaları istila etti

Atlantik Okyanusu, Akdeniz ile İngiltere'nin batı ve güney kıyılarında yaşadıkları bilinen "Pusula Denizanası" türünün İzmit Körfezi yoğunluğu giderek artmaya başladı.

Pazartesi 08.06.2009 15:40
Güncelleme: Pazartesi 08.06.2009 15:56
ABONE OL
İzmit Marina bölgesindeki sayıları hızla artan deniz anaları üremeye başladı. Büyük denizanalarının yanısıra küçük denizanalarının sayısında da artış gözleniyor. Bazı denizanaları Deniz otobüslerinin ortaya çıkardığı dalgalar sayasinde kıyıya vururken bazılarınında öldüğü gözlendi.

* İŞTE İZMİR KÖRFEZİ'Nİ İSTİLA EDEN DENİZANALARI...

Özellilke İzmit Körfezi'nde akıntının olmadığı ve kirliliğin arttığı günlerde ortaya çıkan denizanaları korkuya neden oluyor. Marinada uzun süre demirli olan küçük tekneler alt kısımları yosunlar ile kaplanırken deniz yüzeyinin bazı bölümleride yolunlar tarafından kaplanmış durumuda. Deniz yüzeyindeki yosunları evleri olarak benimseyen denizanaları bu bölgelerde daha yoğunlaşıyor.

Körfez'deki akıntı olmadığı zamanlar dahada fazla ortaya çıkan kirlilik denizanalarının üremesi ile birlikte daha da arttı. Yüzeyde parçalanmış denizanası kalıntıları da görülüyor. Körfez'de özellikle evsel atıklardan oluşan kirlilikte gözlerden kaçmıyor. Deniz yüzeyinde bir tarafta yosunlar diğer tarafta zehirli denizanaları ve yavruları bir diğer tarafta ise kola kutuları, pet şişeler, poşetler ve toplar bulunuyor. Körfez'deki kirliliğe ayrıca son günlerde artan demirli gemilerinde neden olduğu sanılıyor.

Kocaeli Tarım İl Müdürlüğü ve Kocaeli Üniversitesi'nden uzman ekipler, ilk olarak İzmit Marina bölgesinde nisan ayında görülen büyük denizanalarından numune almış, yaptıkları incelemede türün ''Pusula Denizanası'' olduğunu belirlediler. Tarım İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, ''Pusula Denizanası''nın çok çeşitli türlerinin bulunduğu, zehirli olma ve zehir şiddetlerinin yaşadıkları bölgelere göre değiştiği, söz konusu denizanalarıyla temastan kaçınılması, temas olan bölgenin tuzlu su ve amonyak ile en kısa sürede temizlenmesi gerektiği açıladı.