ROKETSAN fabrikasında patlama

Ankara'nın Elmadağ ilçesindeki ROKETSAN fabrikasında bir patlama meydana geldi.

Salı 09.06.2009 12:08
Güncelleme: Salı 09.06.2009 16:24
ABONE OL
Ankara'nın Elmadağ ilçesindeki ROKETSAN fabrikasında patlama meydana geldi. Patlamanın ardından, fabrikada yangın çıktı.

Ankara-Samsun kara yolu kenarındaki ROKETSAN Roket Sanayii ve Ticaret A.Ş, saat 11.43 sıralarında büyük bir patlama meydana geldi. İlçe merkezindeki binalarda büyük bir sarsıntıya sebep olan patlamanın ardından fabrikada yangın çıktı ve ardından dumanlar yükseldi.

Olay yerine itfaiye ekipleri yönlendirildi.

"HERHANGİ BİR CAN KAYBI YOK''

Elmadağ Kaymakamı Ejder Sarıçiçek, Roket Sanayi ve Ticaret AŞ'de (ROKETSAN) atık yakıtların imhası sırasında meydana gelen patlamada can kaybı olmadığını belirtti.

Sarıçiçek, fabrikada atık yakıtlar imha edilirken saat 11.43 sıralarında patlama meydana geldiğini ifade etti.

Sarıçiçek, atık yakıtların imhası sırasında meydana gelen patlamada kendilerine gelen ilk bilgilere göre herhangi bir can kaybı olmadığını kaydetti.

FABRİKA YETKİLİLERİ : SES YÜKSEK ÇIKTIĞI İÇİN PATLAMA OLARAK ALGILANDI. ŞU ANDA
KORKULACAK BİR DURUM YOK


Roket Sanayi ve Ticaret AŞ'de (ROKETSAN) atık yakıtların imhası sırasında meydana gelen patlamanın ardından çıkan yangın söndü.

Ankara-Samsun kara yolu kenarındaki ROKETSAN'da, saat 11.43 sıralarında büyük bir patlamanın ardından çıkan yanıgına müdahale için bölgeye çok sayıda itfaiye aracı ve ambulans sevk edildi.

İlçe merkezindeki binalarda büyük bir sarsıntıya sebep olan patlama, Elmadağ başta olmak üzere çevredeki yerleşim yerlerinde yaşayan vatandaşlarda korku ve paniğe neden oldu. Fabrika yetkilileri, patlamanın fabrika binalarının bulunduğu yerleşkeye uzak bir alanda yaşandığını ve ardından yine bu alanda yangın çıktığını ifade etti.

Yetkililer, her hafta rutin olarak atıkların bu alanda imha edildiğini belirterek, ''Ancak bu hafta biraz fazla yakıt konuldu. Bu da büyük bir gürültüyle patladı. Bu patlama çevrede korku ve paniğe neden oldu. Ancak şu anda korkulacak bir durum söz konusu değil'' diye konuştu.

Patlamanın ardından çıkan yangının kendi kendine söndüğünü ve herhangi bir müdahalede bulunmadıklarını dile getiren fabrika yetkilileri, şunları kaydetti:

''Atık imha alanında kontrolsüz bir şekilde meydana gelen patlamanın ardından çıkan yangın itfaiyenin müdahalesine gerek kalmadan söndü. Yakıt yüksek ısıda yanıyor, kendi kendine yanıp söndü. Sadece imha sırasında şiddetli ses çıktı, bu roket patlaması olarak algılandı. Ölen ya da yaralanan yok, her şey kontrolümüz altında.''

Öte yandan, patlamanın ardından bölgeye gelen çok sayıda ambulans ve itfaiye aracı yangının sönmesiyle birlikte geri döndü.

ROKETSAN YETKİLİLERİ TESİSİN ZARAR GÖRMEDİĞİNİ BİLDİRDİ

Ankara'nın Elmadağ ilçesindeki Roket Sanayi ve Ticaret AŞ (ROKETSAN) fabrikasında meydana gelen patlamada ölen ya da yaralanan olmazken, tesisin de zarar görmediği belirtildi.

ROKETSAN yetkililerinden alınan bilgiye göre, bugünkü patlama, atık yakıtlar ve diğer üretim atıklarının imhası esnasında meydana geldi. Yetkililer, ileri düzeyde güvenlikle çalışan fabrikada, üretim ve testlerin her aşamasında güvenlik tedbirlerinin alındığını vurguladılar.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin füze ve roket ihtiyacını karşılamak üzere kurulan ROKETSAN, Mühimmat Ayırma ve Ayıklama, 107, 122 ve 300 mm Topçu Roket ve Sistemleri, 2,75 inç Lazer Güdümlü Füze Cirit, Uzun Menzilli Antitank Füzesi UMTAS, Orta Menzilli Antitank Füzesi, Taarruz Helikopterleri için Cirit ve UMTAS lançeri, Uzun Menzilli Füze, 107/122 ve 122/300 mm Çok Namlulu RoketAtar Kundak sistemleri, Sakarya Silah Sistemi ve Denizaltı Savunma Harbi Sistemleri imalatı yapıyor.

ROKETSAN roket motor gövdelerinin üretim ve yalıtımı, her türlü mekanik ve plastik parçaların üretimi, kompozit malzemelerin hazırlanması ve işlenmesi gibi pek çok üretim yeteneğine sahip bulunuyor.

En hassas CNC kontrollü tezgahlarda gerçekleştirilmekte olan üretim faaliyetleri konusunda uzmanlaşan teknik kadrosu ile ROKETSAN, yüksek standartta üretim kalitesinde üretim yapıyor.

Uluslararası üretim çevrelerinde ve NATO bünyesinde kabul gören askeri ve sivil standartlara uyumlu olarak çalışan tesisler, gerekli sertifikalara da sahip bulunuyor.

ROKETSAN A.Ş.: PATLAMADA KÜÇÜK ÇAPLI MADDİ HASAR OLUŞTU

Roket Sanayi ve Ticaret AŞ (ROKETSAN), Ankara'nın Elmadağ ilçesindeki tesislerinde imha işlemi sırasında meydana gelen patlamada, herhangi bir can kaybı ve yaralanma yaşanmadığını, küçük çaplı maddi hasar oluştuğunu bildirdi.

ROKETSAN A.Ş'den yapılan yapılan basın açıklamasında, ROKETSAN'ın Elmadağ'da bulunan tesislerinde atık roket yakıtları ve yakıt üretimi aşamasında kirlenmiş malzemelerin açık arazide, özel inşa edilmiş imha alanlarında imha işlemi sırasında bir patlama meydana geldiği belirtildi. Bu tip malzemelerin imhasının periyodik olarak yapıldığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''İlgili prosedür gereğince, güvenlik birimlerince özel olarak emniyeti alınmış, canlıdan arındırılmış imha bölgesinde her ihtimale karşı itfaiye ve ilk yardım araç ve personeli hazır bulundurulmaktadır. Saat 11.43'te meydana gelen patlama sırasında da alınan önlemler neticesinde herhangi bir yaralanma ve can kaybı yaşanmamış, küçük çaplı maddi hasar oluşmuştur.. Meydana gelen patlama için incelemeler başlatılmıştır.

Kurulduğu 1988'den bugüne ileri teknoloji ve yetişmiş insan gücü ile Türk Silahlı Kuvvetleri ve dost ülkelerin roket ve füze sistemi ihtiyacı için tasarım ve üretim yapan tesisimiz faaliyetine kesintisiz olarak devam etmektedir.''