"TV'de izledim, anne katili çocuklar serbest kalıyor"

SBS'ye girmesine izin vermediği için annesini tabancayla öldürdüğü öne sürülen ilköğretim 7'nci sınıf öğrencisi R.A. cinayet öncesi ablasına "Annemi öldüreceğim" demiş. R.A. bunun bir suç olmadığını da sanıyormuş

Salı 09.06.2009
Son Güncelleme: Salı 09.06.2009
ABONE OL
Adana'da, SBS'ye girmesine izin vermeyen 39 yaşındaki annesi Songül A.'yı tabancayla başından vurarak öldürdüğü iddia edilen 11 yaşındaki R.A.'nın, cinayetten sonra polis tarafından götürüldüğü SBS'den 400'ün üzerinde puan beklediği belirtildi. Polis gözetiminde 23 Nisan İlköğretim Okulu'nda SBS'ye giren R.A. dün bir gazete alıp sınav sonuçlarını kontrol etti. Görevlilere sınavının iyi geçtiğini anlatan R.A., 400'ün üzerinde puan beklediğini söyledi. Eğitimciler, bu puanın alınabilmesi için 70-80 arasında sorunun doğru yanıtlanması gerektiğine dikkat çekip, "Geçen yıl bu puana yaklaşan bir öğrenci rahatlıkla Anadolu Lisesi'ne giriyordu. Güzel bir sonuç, istediği okula girebilir" diye konuştu.

DEDEYLE EVLİ TEYZEYE EVLATLIK

Annesi Songül A.'yı öldürdüğü iddia edilen R.A. yerleştirildiği yurtta ilk gecesini düşünerek ve sessiz geçirdi. Buradaki çocukların kendisiyle konuşmaması üzerine bir anlık öfke nöbeti geçiren küçük kızın "Annemi ben öldürmedim, ağabeyim öldürdü" diye bağırdığı öğrenildi. Bu iddia üzerine R.A. ve ağabeyinden parmak izleri alındı. Ancak kriminal inceleme sonucu tabancayı küçük kızın kullandığı belirlendi. Yuvada suç mağduru bölümünde özel uzman ekipler tarafından bakıma alınan ilköğretim 7'nci sınıf öğrencisi R.A.'nın öğretmenleri, anne ve babasını çocuklarının sorunlu olduğunu ve tedavi ettirmeleri konusunda birçok kez uyardıklarını söyledi. Olaydan yaklaşık 10 gün önce R.A.'nın, ablası A.A.'ya 'annesini öldüreceğini' söylediği öğrenildi. Abla, "Televizyonda izlediği haberlerde annesini öldüren çocukların serbest kaldığını bana söyledi. Hatta 'Annemi öldüreceğim' dedi. Çocuktur diye önemsemedim. Olay günü sabah namazını kıldım tekrar yattım. Bir ara çat diye ses duydum. Odamdan çıktım. Karşımda kardeşim duruyordu. 'Cam kırıldı' dedi. Annemin odasına girmeye çalıştım, beni engellemeye çalıştı. Bana 'Kötü bir şey yaptım. Annemi öldürdüm' dedi. İçeri girdiğimde annem kanlar içinde yatıyordu" diye konuştu. R. A.'nın, 5 yıl boyunca çocuğu olmayan teyzesine evlatlık verildiği, küçük kızın bu nedenle psikolojik sorunlar yaşamaya başladığı belirtildi. Erkek okul arkadaşıyla el ele dolaşan R.A.'nın cübbeli sarıklı ağabeyinin de erkek arkadaşının üzerine otomobil sürerek korkutmaya çalıştığı iddia edildi.

BABA: EVLADIMA SAHİP ÇIKACAĞIM
Aslen Diyarbakırlı olan R.A.'nın babası Ali A., kendi babasının baldızı Nazmiye A. ile evli olduğunu, babası ölünce çocukları olmadığı ve yalnız kalmaması için R.'yi baldızının yanına verdiklerini söyledi. Kızını asla reddetmeyeceğini söyleyen baba, "Düşmanım evladımmış. Kızım benim evladımdır. Bu olay olmuş. Atmayacağım. Kim evladını bırakır? Hayat arkadaşımı kaybetmişsem evladımı da mı kaybedeyim? Benim ciğerim, o bir parçam. Evladıma sahip çıkacağım" diye konuştu.

UZMANLAR UYARIYOR
Prof. Dr. Nilüfer Narlı (Sosyolog
): "Burada şiddetin bir enstrüman olarak kullanıldığını görüyoruz. Şiddet kanıksanmış. Türkiye'de insanların, şiddetin bu kadar kolay çözüm olabileceği fikrinden kurtulması gerekiyor. Yaşanan tartışmanın sebebi neyse, anne kız diyalog yoluyla çözemiyorlar. Öfke kontrol edilemiyor. Bunun için ilkokuldan başlamak üzere 'barış eğitimi' lazım."

Doç. Dr. Armağan Samancı (Psikiyatrist
): "Sosyal olarak, hoşgörü ve sevginin değil de sahip olma, yarışma ve kazanmanın ön planda olduğu bir topluma doğru geçiş yaptık. Çocuklar da bu değerlerle yetişiyorlar. Bunun için daha agresifler. Saldırgan oluyorlar. Çocuklarımıza sevgi ve paylaşım değerlerini aktarmalıyız. İnce duygular kaybolup yerini saldırganlık doldurduğu zaman, böyle sonuçlar çıkıyor."