Sürücülere 'sıcak hava' uyarısı

Adana Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (AESOB) ve Adana Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Kazım Barışık, okulların hafta sonu kapanacak olması ve sıcakların da artmasıyla tatil hazırlığı yapan sürücülere dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulundu.

Çarşamba 10.06.2009 14:13
ABONE OL
Tatil mevsiminin başlamasıyla, karayollarındaki araç trafiğinin yoğunlaştığını hatırlatan Barışık, 40 dereceyi aşan aşırı sıcaklarla birlikte, sinir ve stresin de arttığını hatırlattı.

Barışık, böyle durumlarda sürücülerde azalan dikkat ve refleks zayıflığı nedeniyle trafik kazalarının arttığını vurguladı.

Sürücülerin mümkün olduğu kadar havanın serin olduğu sabah ve akşam saatlerinde yola çıkmalarını isteyen Kazım Barışık, şu önerilerde bulundu: "Aşırı sıcak havalarda, özellikle de 11.00-15.00 saatleri arasında, uykusuz, yorgun ve alkollü olarak trafiğe çıkılmamalı. Trafiğe çıkmadan önce de açık renkli, hafif pamuklu giysiler giyilmeli, aşırı yemek yememeli, yağlı yiyeceklerden kaçınmalı, sıvı kaybını önlemek için de bol bol su içilmeli. Klimalı araçlarda mutlak klimalar açılmalı, klimasız araçlarda ise camlar açık tutulmalı. Uzun yolda kaliteli ve güneş ışığını iyi filtre edebilen güneş gözlükleri kullanılmalı, sık sık mola verilip, hem kendimizi hem de araçlarımızı dinlendirmeliyiz."

Sıcak ve stresin, insanda fiziksel ve ruhsal dengenin bozulmasına neden olup algılamayı zorlaştırdığını ifade eden Barışık, aşırı sıcaktan en çok kamu hizmeti yapan şoför esnafının etkilendiğini dile getirdi.
Güneş altında işe çıkmama gibi lüksü bulunmayan sürücülerin yolcusunu ve yükünü zamanında yerine ulaştırmak zorunda olduğuna işaret eden Barışık, onlarında bu mevsimde her zamankinden daha dikkatli ve soğukkanlı hareket etmesini gerektiğini bildirdi.

Sıcakların etkisiyle eriyen asfaltta araç kullanan sürücülerin, çok özenli davranmalarını tavsiye eden Barışık, erimiş asfaltın kış aylarındaki buzlama kadar tehlikeli olduğunu aktardı.

Barışık, "Bu nedenle sürücüler erimiş asfalt üzerinde aşırı hız ve ani fren yapmamalıdır. Araç bakımı yapılmadan yola çıkılmamalı, sıcak hava nedeniyle lastiklerde oluşacak gevşeme kontrol edilmeli, kabak lastiklerle de yola çıkılmamalıdır. Sürücü, aracını teknik özelliklerine, yol, görüş ve trafik durumuna göre ayarlamalı, kesinlikle de hatalı sollama yapmamalı, gideceği yere çok önemli değilse, biraz da gecikmeli gitmeyi düşünmelidir." şeklinde konuştu.